İstanbul: Vali Güler ve Müftü Çağrıcı'dan Papa'nın Ziyaretiyle İlgili Açıklama

İstanbul: Vali Güler ve Müftü Çağrıcı'dan Papa'nın Ziyaretiyle İlgili Açıklama

İstanbul İl Müftüsü Muammer Çağrıcı, Ayasofya'nın Her İki Medeniyetin Ortak Eseri Olduğunu Belirterek, "Papa'nın Ayasofya'dan Sonra Sultanahmet Camii'ni Ziyaret Etmesi, Kültürler Arasındaki Birliği ve Dinler Arasındaki Yakınlığı İfade Eden Anlamlı, Sembolik Bir Ziyarettir" Dedi.

İstanbul: Vali Güler ve Müftü Çağrıcı'dan Papa'nın Ziyaretiyle İlgili Açıklama

İstanbul İl Müftüsü Muammer Çağrıcı, Ayasofya'nın her iki medeniyetin ortak eseri olduğunu belirterek, "Papa'nın Ayasofya'dan sonra Sultanahmet Camii'ni ziyaret etmesi, kültürler arasındaki birliği ve dinler arasındaki yakınlığı ifade eden anlamlı, sembolik bir ziyarettir" dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Papa 16. Benedict'in Sultanahmet Camii'ni gezmesinin ardından kısa bir açıklama yaptı. İstanbul Valisi Muammer Güler, "Emniyet tedbirlerinin uygulanması, başlı başlına bir performans. Bu tür ziyaretler için böyle güvenlik tedbirleri gerekiyordu. Biz de bunun için bunları uyguladık. Sayın Papa, yarın öğlen gidecek. Sayın Papa Sultanahmet Camii'ni ziyaret etti. Güzel bir ziyaret gerçekleşti. Papa'nın verdiği mesajlar çok önemli. Papa'nın Ayasofya'yla ilgili bilgileri tazelendi" dedi. Papa'nın ziyareti nedeniyle kapatılan yolların trafik yoğunluğu yaşanmasına neden olduğunun hatırlatılması üzerine Vali Güler, "İstanbullular'ın anlayışı için teşekkür ederim. Önemli bir konuk var. Kapatılan yolların alternatifleri kondu. Papa'nın Ermeni Patrikhanesi'ne yapacağı ziyaretin ardından bir çok yol trafiğe açılacak" ifadelerini kullandı.

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ise, "Papa'ya ziyaretinden dolayı memnuniyetimizi belirttim. Kendisine sağlık diledim. İnsanların yararlı çabalarından dolayı duacı olduğumuzu belirttim. Bu tür çabaları birlikte bundan sonra da sürdürmemizin insanlık için çok hayırlı olacağını ifade ettim. Ben, Papa 16. Benedict'e barışı sembolize eden güvercin şeklinde Besmele, iki zeytin dalının bulunduğu çini mozaik hediye ettim. O da bana güvercin kabartmalı çini gibi bir şey hediye etti. Sayın Papa da söyledi. Bu tamamen Allah'ın lütfu. Kesinlikle anlaşılmış bir şey değil. Ayasofya her iki medeniyetin ortak eseridir. Tek Tanrı inancı Ayasofya'da devam etmiştir. Papa'nın Ayasofya'dan sonra Sultanahmet Camii'ni ziyaret etmesi, kültürler arasındaki birliği ve dinler arasındaki yakınlığı ifade eden anlamlı, sembolik bir ziyarettir" diye konuştu.

Alınan güvenlik önlemleriyle ilgili Çağrıcı, çok önemli bir kişinin misafir edildiğini belirterek, "Bu tür tedbirler, çok önemli bir misafiri korumak içindir. Aynı zamanda da ülkemizi ciddi bir sıkıntıya sokabilecek herhangi bir olayı önlemek için alınmış çok gerekli bir tedbir" dedi.