İstanbul'un Yeni Simgelerinden Çamlıca Camii İbadet Açıldı

İstanbul'un Yeni Simgelerinden Çamlıca Camii İbadet Açıldı

İstanbul'un yeni simgelerinden birisi olarak inşa edilen Çamlıca Camii ibadete açıldı. 7 Mart 2019 tarihinde sabah namazıyla birlikte ibadeta açılan Çamlıca Camii'inde 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan gece idrak edilecek olan Regaip Kandili'nde de Mevlit programı düzenlenecek.

İstanbul'un Yeni Simgelerinden Çamlıca Camii İbadet Açıldı

İstanbul'un yeni simgelerinden birisi olarak inşa edilen Çamlıca Camii ibadete açıldı.

7 Mart 2019 tarihinde sabah namazıyla birlikte ibadeta açılan Çamlıca Camii'inde 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan gece idrak edilecek olan Regaip Kandili'nde de Mevlit programı düzenlenecek.

Altı minareli olarak inşa edilen Çamlıca Camii'nde birçok ince işçilik örnekleri de yer alıyor.

Osmanlı mimarisine sadık kalınarak inşa edilen caminin Sultanahmet Camii'ne olan benzerliği dikkat çekiyor. Süsleme ve detaylarıyla farklı bir alanda da yer alan Çamlıca Camii'nin yeni dönemi yansıtması açısından farklı bir mimari üslupta yapılabileceği de belirtiliyor.

YENİ DÖNEM MİMARİSİ

Taksim Meydanı'na inşa edilen Taksim Camii'nin de Osmanlı mimarisine yakın olduğu görülürken İstanbul'un merkez ilçelerinde yeni dönemde yapılan camilerden farklı mimariye sahip olarak örnek göterilecek yapı ise Marmara Üniversitesi İlahiyet Fakültesi Camii olarak ön plana çıkıyor. Söz konusu bu yapı da daha önce Osmanlı mimarisine yakın olan cami binası yıkılarak yerine yeniden inşa edilmişti.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii kubbesinin iç detayı...

Kaynak: Projemlak