İstanbul'un 2010 Yılı Turizm Verileri

İstanbul'un 2010 Yılı Turizm Verileri

07.01.2011 15:02 | Son Güncelleme: 07.01.2011 15:02
İstanbul'un 2010 Yılı Turizm Verileri

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, 2010 Yılında İstanbul'a 6 Milyon 960 Bin 980 Turistin Geldiğini Ancak Bunun Gerçeği Yansıtmadığını Belirtti.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, 2010 yılında İstanbul'a 6 milyon 960 bin 980 turistin geldiğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirterek, 'İstanbul'a gelen turist sayısını doğru tespit etmek amacıyla gecelemeyi esas alan bir hesaplama sistemine geçeceğiz' dedi.

İstanbul'un 2010 yılı turizm verileriyle ilgili Four Seasons Otel'de basın toplantısı düzenleyen Bilgili, kente gelen turist sayısının, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Karaköy ve Haydarpaşa deniz limanlarından giriş yapan yabancıların gümrük kapılarındaki kayıtlarından belirlendiğini söyledi.

Yurt dışından gelip başka bir şehre transit geçenler ile karayoluyla gelenlerin sayısının tespit edilemediğini ifade eden Bilgili, bu nedenle İstanbul'u ziyaret eden turist sayısının az görüldüğünü belirtti.

Geceleme üzerinden bir hesaplamaya geçilmesi gerektiğini söyleyen bilgili, şöyle konuştu:

'Rakamsal verilere göre 2010 yılında İstanbul'a 6 milyon 960 bin 980 turist geldi. Ancak bu rakam gerçeği yansıtmamakta. İstanbul'a gelen turist sayısını doğru tespit etmek amacıyla gecelemeyi esas alan bir hesaplama sistemine geçeceğiz. Bunun için bir çalışma grubu oluşturduk. Şubat ayında bu sayıma başlayacağız. Böylece geceleme sistemi üzerinden İstanbul'da kalan gerçek turist sayısını ve memnuniyet derecesini ortaya koymuş olacağız.'

- TURİSTLERİN UYRUKLARI-

İstanbul'a yüzde 12,8'lik payla en fazla Almanya'dan turist geldiğini bildiren Bilgili, 'Rusya'dan 5,9, İtalya'dan yüzde 5,8, Amerika'dan yüzde 5,2, İngiltere'den yüzde 5,2, Fransa'dan 4,9 ve İran'dan da 3,9 oranında turist gelmiştir' dedi.

Rusya, İtalya, İran, Japonya ve Güney Kore'den gelen ziyaretçi sayılarında, geçen yıl bir önceki yıla göre artış olduğunu anlatan Bilgili, şunları kaydetti:

'Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya, Ukrayna, Avusturya, İsviçre ve İsrail gibi ülkelerden gelen ziyaretçi sayılarında ise azalma meydana gelmiştir. Bu da havayolu şirketlerinin ülkemizdeki diğer bazı illere direkt uçuş hattı açmasıyla İstanbul üzerinden transit uçuşların azalması, global ekonomik krizin Avrupalıların tatil anlayışına etkileri ve iç turizme yönelmelerinden kaynaklanmaktadır. Havayolu ile gelişlerde Atatürk Havalimanı'nın ağırlığı devam etmekle beraber Sabiha Gökçen'in payı da giderek artmaktadır. Önümüzdeki 5 yıl içinde Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan talebin artacağını gözlemlemekteyiz.'

Mevcut hesaplama sistemine göre gelen yabancı sayısının azalmasına rağmen otel doluluk oranları ve geceleme süresinde bir artış yaşandığını söyleyen Bilgili, 2009 yılı sonu itibarıyla işletme belgeli otel yatak kapasitesinin 61 bin 246, 2010 sonu itibarıyla da 63 bin 395 olduğunu, bir yılda yüzde 3,5'lik artış sağlandığını ifade etti.

Otellerin doluluk oranı artışının, turist sayısının artışıyla değil, geceleme sayısının artışıyla bağlantılı olduğunu bildiren Bilgili, kentteki yatak kapasitesi artışının sağlıklı bir şekilde olduğunu kaydetti.

- MÜZE ZİYARETLERİNDE ARTIŞ-

Müze ziyaretlerinde de artış yaşandığını anlatan Bilgili, 2010 yılında Ayasofya Müzesi'ni ziyaret edenlerin oranının yüzde 26,5, Topkapı Sarayı Müzesi'nin 19,4, Arkeoloji Müzesi'nin 24,5, Yerebatan Sarnıcı'nın 24,9, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ni gezenlerin oranında ise yüzde 7,5'lik artış sağlandığını söyledi.

Bilgili, turizm danışma bürolarının, yerli ve yabancı konuklara daha iyi hizmet verebilmesi ve ülkenin tanıtılması açısından öneminin artmasıyla İstanbul'daki turizm danışma bürolarının genel ve fiziksel görünümleri ile teknik donanımlarında yenileme yapıldığını bildirdi.

- YAYALAŞTIRMA PROJELERİ-

Üst Laleli Yayalaştırma Projesi ile yayalaştırma ve iyileştirme kavramlarının her düzeyde yaratıcılığa açıldığını ifade eden Bilgili, şunları kaydetti:

'Proje, kentlileri işin içine katan ve güncel kültürün bir alanı olarak ele alan semt yaşamını zenginleştirecek bir unsur haline getirmekte, yaratıcı ve katılımcı yaklaşım ile deneyim ve yönetim işlevlerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Sirkeci-Hocapaşa Mahallesi de turizm potansiyeli konumu itibarıyla çok yüksektir. Burada esnaf lokantalarının bulunduğu bir bölge vardır. Hem burayı koruma altına almak hem de bölgede turizm adına iyileştirmeler yapmak için Sirkeci-Hocapaşa Yayalaştırma ve Bölge İyileştirme Projesi uygulanacaktır.'

(EBA-KÖS-ARD) - İSTANBUL

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İstanbul'un 2010 Yılı Turizm Verileri - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.10.2020 18:33:47. #1.15#
title