İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi 30 Mayıs'ta

İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi 30 Mayıs'ta

Milyarlarca Euro iş hacmi ve somut projeleri temsil eden uluslararası yatırımcılar, Türk işadamları ile İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi'nde bir araya gelecek.

İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi 30 Mayıs'ta

30 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenecek Zirve kapsamında gerçekleşecek ikili görüşmelerin, Türkiye'deki reel yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi konusunda önem taşıdığı belirtiliyor.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'e akredite olan Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW Türkiye) ve Avrupa Konseyi'ne akredite Avrupa İşadamları Kulübü'nün (European Business Club Association-EBCA) birlikte düzenledikleri, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın desteklediği İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi, 30 Mayıs günü Ataköy Sheraton Otel'de gerçekleşecek.

Zirve'ye; Kıbrıs Türk Toplumu Başmüzakerecisi Özdil Nami, Türk Hava Yolları Başkanı İlker Aycı, Kongo Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı Ümit Kaynak, Başbakan Başmüşaviri Abdülkadir Özkan Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Ali İhsan Arslan, Arab-Türk İş Konseyi Başkanı Mohamed Yousef gibi pek çok önemli isim katılacak.

Uluslararası yatırımcılar, çantalarında milyarlarca Euro iş hacmi ve somut projelerle Türkiye'ye yatırım için geliyorlar.

Avrupalı, Amerikalı, Ortadoğulu körfez şirketlerinden katılacak başkan ve üst düzey yöneticilerin Zirve kapsamında, ülkemizdeki başta enerji ve inşaat sektörleri olmak üzere, teknoloji, Ar-Ge, eğitim, sağlık, turizm, finans, fon yönetimi, tarım konularına ilişkin Türk yatırımcıları ile 'ikili görüşmeler' yaparak, Türkiye'deki reel yatırım fırsatlarını değerlendirmeleri bekleniyor. Zirve ayrıca Türkiye'den de 40'a yakın işadamı ve üst düzey yöneticinin, yabancı partnerlerle ortaklık ve proje finansmanı konusunda görüşme imkânı bulmasına da fırsat yaratacak.

Zirve katılımcıları arasında yer alan ve Türkiye'de yatırım yapmak konusunda istekli olduklarını beyan eden Katar Emir Ailesi'nden Al Ganira Grup Başkanı Şeyh Abdurrahman Aziz Al Thani'nin yanı sıra, Avrupa'nın enerji Oscar'ını alan Prof. Dr. Bohdan Maciej Zakiewicz de Zirve'de yepyeni enerji teknolojilerini katılımcılara aktaracak. Almanya'nın en büyük, Avrupa'nın üçüncü büyük çelik yapı üreticisi ve köprü inşaatları yapımcısı Cp-Bau, Rolf Heinecke ise Türkiye'de enerji ve inşaat yatırımlarına hazırlanırken, Almanya'nın milyarder işadamı Manfred Hellwig ise Teknoloji ve Ar-Ge yatırımları için Türkiye'yi seçtiğini dile getirdi.

İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi'nde ayrıca; Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye'deki projelerin finansmanı için fırsatları anlatacak. Avrupa Birliği Araştırmaları Ulusal Ofis Otoritesi ise Avrupa Birliği Hibe ve Fonları hakkında bilgi sunacak.

Uluslararası Diplomatlar birliği (DMW) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Bozçelik İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi'ne ilişkin olarak şunları söyledi; "Bu eşsiz fırsat Türkiye ekonomisine yön veren katılımcılar için iyi bir referans olacak. Türk işadamlarımızı bu Zirve'de elde edecekleri görüşme ve kazanımları fırsata çevirerek, yeni yatırım ve proje finansmanı imkanı ile güçlü yatırımcılarla ortaklık kurma şansı da yakalayacaklar."

Türkiye'nin geleceğinin güçlü ekonomi ile yeniden şekillendiğini vurgulayan Bozçelik; "Dev projelerin yatırıma dönüştüğü böyle bir iklimde deneyimler, ortaya çıkan fikirler ve elde edilen kazanımlar, şirketlerin büyümesine ve katma değeri yüksek yatırımlara yönelmesine zemin hazırlayacaktır" şeklinde konuştu.

Zirve'ye iş dünyası temsilcilerinin yanı sıra, bakanlıklar, üst düzey bürokratlar, büyükelçiler, Sivil Toplum Kuruluşları ve akademisyenler katılım gösterecek.