İstanbul: Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Toplantısı

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu

İstanbul: Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Toplantısı

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu

toplantısı, İstanbul'da yapıldı.

Futbol Federasyonu'nun Beylerbeyi'ndeki tesislerinde TFF Başkanı Haluk Ulusoy başkanlığında gerçekleştirilen toplantı 6 saat sürdü. Toplantı sonrasında açıklama yapan TFF Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu, çok sayıda ihtilaf dosyasını karara bağladıklarını ve Futbol Müsabaka Talimatı ile birlikte sağlık kurulunun alt birimlerine ilişkin talimatları görüşerek kabul ettiklerini belirtti.

Bazı gazetelerde yer alan şike iddialarıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Kapulluoğlu, "Yönetim kurulunda bir süredir birkaç gazetede yayınlanan bazı konuları değerlendirdik. Yönetim kurulumuzun değerlendirmesiyle, mevzuatımıza göre yapılacak değerlendirme farklıdır. Bu tür iddialar bizim sistemimizde hukuk kurulu tarafından incelenir. Dosya tamamlandığı zaman, içeriğine uygun olarak gereği yapılmak üzere, gerekiyorsa ilgili kurullara sunulur, gerekmiyorsa gerekçesiyle yönetime sunulur. Hukuk kurulu titizlikle inceliyor. Çalışmasını tamamladığı zaman sunacak ve o noktada karara bağlanacak" dedi.

Bir basın mensubunun, Türk vatandaşlığına geçen Fenerbahçeli futbolcu Aurelio'nun ligde Türk statüsünde oynayabilme prosedürünü sorması üzerine ise Kapulluoğlu, "Bu konudaki ana kural, Türk vatandaşlığını Bakanlar Kurulu kararıyla kazanan kişiler, vatandaş olur olmaz değil, bu kararın imzasından 5 yıl sonra Türk statüsünde oynayabilir. Bu kurala bir istisna getirilmiş durumda. Bu istisnaya göre, Türk vatandaşlığını Bakanlar Kurulu kararıyla kazanan kişi Türk Milli Takımı'na seçilme uygunluğuna sahipse 5 yıllık süreyi beklemesi gerekmiyor. Aurelio, bugüne kadar Brezilya Milli Takımı'nda resmi maçta oynamamış ve FIFA kurallarına göre hem bizim hem de Brezilya Milli Takımı için uygun durumda. Türk statüsünde oynaması için milli takıma seçilme şartı yok. Seçilmesine uygun olması yeterli" açıklamasını yaptı.

Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek ve Ankaraspor Kulübü Başkanı Hilmi Gökçınar da yönetim toplantısı devam ederken Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile bir süre görüştü.