İstanbul: Türk Dostu Amerikalı Profesör Shaw Toprağa Verildi

İstanbul: Türk Dostu Amerikalı Profesör Shaw Toprağa Verildi

Sözde Ermeni Soykırımı İddialarına Karşı Çıkmasıyla Bilinen Amerikalı Profesör Stanford Shaw, İstanbul'da Toprağa Verildi. Cenaze Törenine Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de Katıldı.

İstanbul: Türk Dostu Amerikalı Profesör Shaw Toprağa Verildi

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkmasıyla bilinen Amerikalı Profesör Stanford Shaw, İstanbul'da toprağa verildi. Cenaze törenine Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de katıldı.

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan, bu yüzden Amerika'daki evi bombalanan ve Türkiye'ye kaçan dünyaca ünlü tarihçi Stanford Shaw için Ortaköy'deki Etzahayim Sinegogu'nda cenaze töreni düzenlendi. Törene, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün yanı sıra, İstanbul Valisi Muammer Güler, Topkapı Sarayı Müze Müdürü ve Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hahambaşı İshak Haleva ve tarihçiler katıldı. Basın mensupları sinegoga alınmazken, Abdullah Gül, yaklaşık 10 dakika içeride kalarak aileye başsağlığı dileklerinde bulundu.

Kısa bir açıklama yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Türk dostu bir insandı. Türkiye'ye gelen ilk Amerikalılardan. Eşi de Türktü. Sözde Ermeni soykırımına 'hayır' diyenlerdendi" dedi.

Profesör Stanford Shaw'un cenazesi, düzenlenen törenin ardından Musevi Mezarlığı'nda toprağa verildi.