İstanbul Turizm Müdürü: Surların Güvenliği İçin Restorasyondan Başka Çare Yok

İstanbul Turizm Müdürü: Surların Güvenliği İçin Restorasyondan Başka Çare Yok

05.02.2013 14:00 | Son Güncelleme: 05.02.2013 14:00
İstanbul Turizm Müdürü: Surların Güvenliği İçin Restorasyondan Başka Çare Yok

ABD'li Sarai Sierra'nın kaybolduktan sonra surlarda cesedinin bulunması dikkatleri mezbelelik hale gelen tarihi yapılara ve onların güvenliğine çekti.

ABD'li Sarai Sierra'nın kaybolduktan sonra surlarda cesedinin bulunması dikkatleri mezbelelik hale gelen tarihi yapılara ve onların güvenliğine çekti. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, tarihi surların sorumluluğunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu belirterek, "Şu anda surların etrafını temizleyip, gezilebilir hale getirmekten başka çare yok." dedi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, tarihi surlardaki güvenlik sorunu ile ilgili soruları cevapladı. Surların 'Marmara Surları' olarak anıldığını hatırlatan Bilgili, "Surlara yapılacak iki şey var. Birincisi restorasyon yapmak. İkincisi ise çevre düzenlemesi yapmak. Restorasyon uzun zaman alır. Bir süreç halinde başlaması gerekir ama çevre düzenlemesinin acilen ve hemen yapılabilir durumu var. Çevre düzenlemesi yapıldığında turistik gezi güzergahı, çok güvenli bir güzergah haline gelir. Böylece surların insan güvenliği sağlanmış olur ve gezilebilir. İşimizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Surların yönetimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Sanıyorum onlar bir çalışma yapıyorlar." dedi.

Surların etrafının temizleyip, gezilebilir hale getirilmesi gerektiğini anlatan Bilgili, "Surlara çevre düzenlemesi olursa zaten güvenli hale gelecek. Şu anda izbe yerlerden herkes korkuyor. Surlarla ilgili çalışma uzun zaman alır. Bildiğiniz gibi Topkapı civarında biraz sur tadilatı yapıldı ama devam ettirilemedi. O konu biraz tartışmada. Bizim için en önemli iş surları temizlemek ve gezilebilir hale getirmek. Bu hem kazanım hem de güvenliğin sağlanmasıdır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İstanbul Turizm Müdürü: Surların Güvenliği İçin Restorasyondan Başka Çare Yok - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 22:16:24. #1.14#
title