"İstanbul Toplantısı İçin Geniş Mutabakat Var"

"İstanbul Toplantısı İçin Geniş Mutabakat Var"

Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol, Genişletilmiş Irak Toplantısının İstanbul'da Yapılması Konusunda Geniş Bir Mutabakat Olduğunu Söyledi.

Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol, genişletilmiş Irak toplantısının İstanbul'da yapılması konusunda geniş bir mutabakat olduğunu söyledi.

Çelikkol, NTV'ye yaptığı açıklamada, Irak'a komşu ülkeler, BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve G8 ülkelerinin katılımıyla düzenlenmesi planlanan genişletilmiş Irak toplantısının, dışişleri bakanları düzeyinde Nisan ayında yapılabileceğini kaydetti.

İstanbul toplantısıyla ilgili detayların diplomatik temaslarla netlik kazanacağını belirten Çelikkol, Irak'a ilişkin Kahire'de yapılacak toplantıya ise sadece komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının katılacağını belirtti.

İran'ın ve Irak'ın Irak'la ilgili tüm toplantıların Bağdat'ta yapılmasını istediklerini ifade eden Çelikkol, Bağdat'taki güvenlik koşullarının bakanlar düzeyinde yapılacak bir toplantı için uygun olmadığına işaret etti.

Irak özel temsilcisi, Kürt gruplarla temas konusunda ise bir diyalog sorunu bulunmadığını, üst düzey temasların zamanı geldiğinde yapılabileceğini söyledi.

Çelikkol, bununla birlikte, Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin terör örgütü PKK ile mücadelede siyasi iradesini ortaya koyması gerektiğini belirterek, "Gerçekten isterlerse birtakım adımlar atabilirler. O zaman, ilişkilerimizin önündeki önemli bir engel de kalkmış olur" dedi.