İstanbul: Suudi Arabistan Havayolları'nın Geleneksel İftarı

İstanbul: Suudi Arabistan Havayolları'nın Geleneksel İftarı

Suudi Arabistan'ın Ankara Bükükelçisi Mohammed Al Hussaini, Az Sayıdaki Aşırı Uçun Tüm Toplumu Yargılamakta Kullanılmasının Çarpıklık, Önyargı ve Adaletsizliğe Yol Açağını Söyledi.

İstanbul: Suudi Arabistan Havayolları'nın Geleneksel İftarı

Suudi Arabistan'ın Ankara Bükükelçisi Mohammed Al Hussaini, az sayıdaki aşırı uçun tüm toplumu yargılamakta kullanılmasının çarpıklık, önyargı ve adaletsizliğe yol açağını söyledi.

Suudi Arabistan Havayolları'nın Swiss Otel'de düzenlenen geleneksel iftar yemeğine İstanbul Valisi Mammer Güler, Suudi Arabistan Ankara Büyükelçisi Mohammed Al Hussaini, Suudi Arabistan Havayolları Genel Müdürü Fahad Al-Sheıbanı ve çok sayıda davetli katıldı. İftar yemeği sonrası bir konuşma yapan Büyükelçi Hussaini, ciddi sorunlarla karşı karşıya kalan İslam ve batı ilişkilerinde İstanbul'un kültürel bir köprü olarak büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Asırlar boyu Ortadoğu'da süren çatışmaların altındaki nedenin politika olduğunu savunan Hussaini, "İnsanlar din, sınır, milli gurur, ekonomik kaynaklar ve hatta futbol uğruna savaşıyor. Savaş, kültürel veya dini farklılıkların sonucu değildir. Bir zamanlar CIA ile Usame Bin Ladin, Afganistan'da Sovyetler'e karşı kampanyada işbirliği içindeydi. Siyasi farklılık ortaya çıkınca siyasi mücadeleyi desteklemek için kültürel silahlar öne sürülmüştür. Bin Ladin, şimdi ABD'nin bir numaralı kanlı düşmanı olmuştur. Aynı sebeple Bin Ladin destekçisi ABD, İslam düşmanı olmuştur" diye konuştu.

"Köle ticareti, Güney Afrika'daki ırkçı rejim, 2. Dünya Savaşı, Naziler'in Musevi katliamı, Bosna'daki etnik soykırım ve Japonya'da sivillere karşı kullanılan atom bombaları bugüne kadarki en kanlı felaketlerdir" diyen Hussain, "Bunların hiçbirisi Müslüman bir ülkede olmamıştır ve hiç birinin sorumlusu Müslüman dünyası değildir. Az sayıdaki aşırı uç, tüm toplumu yargılamakta kullanılıyorsa o zaman bu; çarpıklığa, önyargıya ve adaletsizliğe yol açar" dedi.

Hussain, konuşmasının ardından İstanbul Valisi Muammer Güler'e bir plaket hediye etti. Vali Güler de Hussain'e bir çini hediye ederek başarılar diledi.

Kaynak: İHA