İstanbul Surlarının Turizme Açılması

İstanbul Surlarının Turizme Açılması

05.02.2013 16:42 | Son Güncelleme: 05.02.2013 16:42
İstanbul Surlarının Turizme Açılması

İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof.Dr.Ahmet Emre Bilgili, ABD'li turist Sarai Sierra'nın öldürülmesinin ardından gündeme gelen surların yetki ve sorumluluğunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesi...

İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, ABD'li turist Sarai Sierra'nın öldürülmesinin ardından gündeme gelen surların yetki ve sorumluluğunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesi gerektiğini söyledi. Bilgili, "Surları acilen temizleyip, turizme açmalıyız" dedi.

Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İstanbul'a gelen herkese misafir gözüyle baktıklarını belirterek, "Hunharca bir cinayet olması hepimizi üzdü. Ancak bu haberleri verirken cinayetin bütün ayrıntılarını, bütün şeffaflılığıyla vermenin de İstanbul turizmi açısından sakıncaları olduğunu düşünüyorum. Burada biraz daha duyarlı, biraz daha dikkatli bir iletişim dili kullanılmasının bu şehir açısından ve bu şehrin geleceği açısından daha yararlı olacağını düşünüyorum" dedi.

ABD'li Sierra'nın İstanbul'da öldürülmesinin ardından rezervasyon iptallerinin söz konusu olup olmadığı yönünde bir soru üzerine ise Bilgili, "Henüz bu konuda herhangi bir şey yok. Bu istisnai türden bir olaydır. Dünyanın bütün şehirlerinde olabilir. Hatta İstanbul cinayet sıralamasında dünyanın en güvenli şehri çıkmıştır. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir şey olacağını düşünmüyorum. İstanbul konuda kendini ispatlamış bir şehir. Ama münferit olmasına rağmen biz kamu yöneticileri bunu son derece önemsiyoruz. Öyle bir şeyin olmaması için elimizden gelen her türlü tedbiri almalıyız. Bir insan bizim için çok önemlidir. Çünkü bunların hepsi bizim misafirimizdir" diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İstanbul'un surlarının turizm, tarih ve kültür varlığı anlamında çok önemli olduğunu ifade ederek, "Biz burayı acilen surların çevresini temizleyip, mini bir proje çerçevesi içerisinde bir çevre düzenlemesi yaparak turizme açmamız lazım. İnsanların burayı rahatlıkla, güvenle gezebilir konuma getirilmesi lazım. Bu aynı zamanda bir turizm kazanımdır. Çünkü yeni bir güzergah açmış oluyorsunuz, yeni bir rota belirlemiş oluyorsunuz. İnsanların surların etrafında bu şehrin etrafını gezerlerse, surların etrafında İstanbul ile ilgili anlatacağımız çok şey var.

Hem böyle bir kazanım elde etmiş oluruz, hem de burayı daha güvenli bir yer haline getirmiş oluruz" şeklinde konuştu.

Topkapı Sarayı'nın çevresindeki surların izbe ve tehlikeli bir durumda olduğunu dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilgili, "Biz bununla ilgili bir rapor hazırlayıp daha önce bakanlığımıza sunmuştuk. Surlar Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluğunda. Ama biz Topkapı Sarayı'nın etrafını çevreleyen surların bizim bakanlığımıza verilmesine arzu ederiz. Çünkü Topkapı Sarayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait olduğu için onun etrafındaki surlarında da bakanlıkta olmasını arzu ederiz" dedi.

Prof. Dr. Bilgili, İstanbul'daki surların Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olduğunu belirterek, "Biz burayı istemeyi düşünüyoruz" dedi. Sierra'nın öldürülmesinden önce surlarla ilgili bir çalışma yaptıklarını dile getiren Bilgili, "Ama herhangi bir teşebbüse geçilmedi. Düşünce aşamasında bir çalışmaydı. Buraların restorasyona ihtiyacı var. Ama bu çalışmalar büyük zaman aldığı için acilen şehrin surlarının etrafını güzelleştirip, çevreyi düzenleyip bir gezi güzergahı haline getirebiliriz. Bu çok uzun zaman ve çok fazla maliyet almaz" diye konuştu. - İSTANBUL

İstanbul Surlarının Turizme Açılması

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İstanbul Surlarının Turizme Açılması - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.9.2020 20:10:01. #1.15#
title