İstanbul: Sporist 2006 Spor Zirvesi Ve Fuarı

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, önlerindeki ilk hedefin, 2008 Avrupa Şampiyonası finalleri olduğunu söyledi.

İstanbul: Sporist 2006 Spor Zirvesi Ve Fuarı

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, önlerindeki ilk hedefin, 2008 Avrupa Şampiyonası finalleri olduğunu söyledi.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen Sporİst 2006 Spor Zirvesi ve Fuarı'nda düzenlenen "Hedefe Doğru" konulu söyleşiye, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ile birlikte Milli Takımlar eski Teknik Direktörü Şenol Güneş ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski Başkanvekili Ata Aksu katıldı. Fatih Terim, söyleşide yaptığı açıklamada, hedeflerinin, bulundukları konumdan çok daha ileri gitmek olduğunu belirterek, "Alınan başarıların rehavetinde kalmayarak yeni ufuklar açmak, yeni hedeflere ulaşmaya var gücümüzle çalışmak bizim hayat felsefimiz. Hedefe giderken kolay fikstürümüz yok. Bundan yılmayacağız. Nasipse biz, bu gruptan çıkacağız. Milli takım, her geçen gün daha fazla tecrübe kazanacaktır. İlk hedefimiz, önümüzdeki Avrupa Şampiyonası finalleri" dedi.

Yabancı oyuncu konusunda değişimin önüne geçemeyeceklerini de vurgulayan Fatih Terim, "Futbol Federasyonu ile görüştüğümde bana, '6 oyuncu sınırlaması devam edecek' dediler. O zaman 'Sahada 6 olsun gerisini serbest bırakın' dedim. Yabancı oyuncuların, Türk oyuncuların önünü kestiği fikrinde değilim. Bu yarışın içine Türk futbolcular da girmeli. Kulüp istediği kadar transferini yapsın, yanlış onu bağlar. Milan'ın 20'ye akın yabancısı var. Ama sahada hep 5-6 İtalyan futbolcu var. İyi oynayan oyuncu yerini alıyor. Kısıtlama bana mantıklı gelmiyor. Ben, bu problemden korkmuyorum milli takım hocası olarak. Öbür türlü bir gün bunun önüne geçemeyeceğiz" diye konuştu.

Milli Takımlar eski Teknik Direktörü Şenol Güneş ise, yaşadıkları uluslararası deneyimlerle özgüven kazandıklarını belirterek, "Kendimize olan güvenimizi kazanırken, birbirimize karşı güvensizliklerimiz oluştu. Çelişkilerimizi aşamadık'' dedi.

Başarı için her kesimin değişime gitmesi gerektiğine de değinen Güneş, "2008'de inşallah Avrupa Şampiyonası finallerinde oluruz. Olamasak da takım yine bizim takımımız. Kaybederken kazandıklarımız da önemli" şeklinde konuştu.

Şenol Güneş, Türkiye'deki yabancı oyuncu sınırlamasıyla ilgili olarak da, "Ben 6 oyuncuya karşıyım. Bana göre ideali 3'tür. Ne zaman Avrupa Birliği'ne gireriz, o zaman serbest bırakılsın" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA