İstanbul: Sanayicilerin Çevre Ödülü Sahipsiz Kaldı

İstanbul: Sanayicilerin Çevre Ödülü Sahipsiz Kaldı

İstanbul Sanayi Odası (İso), 2006 Yılı Çevre Büyük Ödülü'ne Layık Sanayici Bulamadı. Kobi Çevre Proje Dalında da Ödüle Layık Sanayici Bulamayan İso, Teşvik ve Özendirme Kategorilerinde 5 Firmayı Ödüllendirdi.

İstanbul: Sanayicilerin Çevre Ödülü Sahipsiz Kaldı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), 2006 yılı Çevre Büyük Ödülü'ne layık sanayici bulamadı. KOBİ Çevre Proje dalında da ödüle layık sanayici bulamayan İSO, Teşvik ve Özendirme kategorilerinde 5 firmayı ödüllendirdi.

İSO'nun 2006 Çevre Ödülleri Töreni Odakule'de merkez binasında gerçekleştirildi. Törene Çevre Orman Bakanı Osman Pepe'nin yanı sıra İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSO Başkanı Tanıl Küçük ve sanayiciler katıldı. Törende Çevre Büyük Ödülü ve Kobi Çevre Proje Ödülü'ne layık sanayici bulunamazken Çevre Teşvik Ödülü'ne Borçelik A.Ş, Sarten A.Ş ve Fırat Plastik A.Ş, KOBİ Çevre Özendirme Ödülü'ne ise Bahçıvan Gıda A.Ş ve Maktel Makine A.Ş layık görüldü.

Törende konuşan Bakan Pepe, İstanbul'un Türkiye için önemini anlattı. İstanbul'un ülke sanayi üretiminin tek başına yüzde 40'ını gerçekleştiren bir şehir olduğunu ifade eden Pepe, "Kent, Avrupa'daki pek çok ülkenin Gayrisafi Hasılası'ndan daha büyük bir potansiyele sahip. Böyle bir şehir elbetteki Türkiye için bir velinimettir. Biz İstanbul'un doğrusunu söylemek gerekirse kadrini kıymetini millet olarak çok iyi bilemedik. Biz İstanbul'un muhteşem güzelliklerini, sanki Hülagü'nun orduları Bağdat'a girmişçesine bir uçtan bir uça yağmaladık. İstanbul'un tamamının tek merkezden planlanıyor olması çok önemlidir. İrili ufaklı belediyelerin kendi başına buyruk olma dönemi artık bitti. Hükümetimizin yaptığı en önemli iş İstanbul'un il sınırlarının tamamını Büyükşehir sınırı olarak ilan etmesidir. Türkiye'nin gerçeği şu, bizim insanımız kuralsız yaşamaya kendisini alıştırmış. Bunun içinde sanayicisi, müteahhidi, siyasetçisi de, vatandaşı da var" şeklinde konuştu.

Pepe, bazı sanayicilerin kural tanımaz davrandığını ve çevreyi dikkate almadan fabrika kurmak istediğini anlatarak, "Ankara'nın göbeğinde 4 milyon tonluk çimento fabrikası yapacağım" diyen sanayicilerin olduğunu ifade etti. Medyanın çevreye olan ilgisine de değinen Bakan Pepe, son birkaç ay içinde medyada çevreyle ilgili 880 haberin yer aldığını kaydetti. Bakan Pepe, çevrenin medyada bu kadar yer almasının, Türkiye'nin iyi yolda olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AB'nin üyelik sürecinde diğer üye ülkelere tanınan avantajların sağlaması gerektiğini belirterek, "AB bazı sektörlerde Türkiye'ye ciddi haksızlıklar etti. Çevre sektöründe fon kullanmakta zorluk çekiyoruz. Bu zorlukların bizden kaynaklanan tarafı da var ama bu konuda bazen deveye hendek atlatmak daha kolay" diye konuştu.

Törende, jüri üyelerine ve başarılı firmalara ödülleri, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İSO Başkanı Tanıl Küçük tarafından verildi.

Kaynak: İHA