İstanbul: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'tan Açıklamalar

İstanbul: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'tan Açıklamalar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB'nin Hem Tarafsız Olamayan Hem de Kıbrıs Sorununu Bilmeyen Bir Aktör Olarak Kıbrıs Sorununa Yeterince Müdahil Olduğunu Belirterek, "Bundan Böyle Müdahil Olmasının Bir Anlamı ve Bir Gereği Yoktur. Son Derece Yanlış Olur" Dedi.

İstanbul: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'tan Açıklamalar

Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB'nin hem tarafsız olamayan hem de Kıbrıs sorununu bilmeyen bir aktör olarak Kıbrıs sorununa yeterince müdahil olduğunu belirterek, "Bundan böyle müdahil olmasının bir anlamı ve bir gereği yoktur. Son derece yanlış olur" dedi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşen Talat, bu akşam Cenevre'den İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde gazetecilere açıklama yapan Talat, Annan'ın Kıbrıs sorunu tarihinde en ciddi adımların atıldığı BM dönemine tanıklık ettiğini kaydetti. Talat, "Kıbrıs tarihinde çözüme en yakın noktaya gelen, en başarılı genel sekreterlik dönemi Annan'a aittir. Kıbrıslı Türklerden kaynaklanmayan nedenlerle Kıbrıs sorununa sözüm bunamadı. Ama Annan Planı da BM bütünlüklü çözüm planı olarak dönemimize ve geleceğe damgasını vurdu. Bundan sonra ortaya çıkacak herhangi bir çözüm mutlaka Annan Planı zemininde olacak" diye konuştu.

Annan ile belki de son kez görüşme yaptığını ve hem geçmişin muhasebesini yaptıklarını hem de geleceğe dair bazı taleplerinin olduğunu belirten Talat, "Annan bundan sonraki süreçte özellikle yeni genel sekretere Kıbrıs sorununu aktarma bakımından, hem bütünlüklü çözüm müzakerelerinin öncesi hem süreci hem de sonrasında yaşanan gelişmeleri yeni genel sekretere aktarma bakımından önemli bir görevle yükümlüdür. Bunu yerine getirirken Genel Sekreter'in Kıbrıslı Türklerin tutumunu açıklıkla ortaya koymasını kendisinden talep ettik" ifadelerini kaydetti.

Talat, özellikle izolasyonların kaldırılması ve Kıbrıs sorunun bütünlüklü bir çerçevede çözümlenmesi konusunda Annan ile mutabık olduklarını söyledi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Talat, "AB hem tarafsız olamayan bir aktör olarak hem de aynı zamanda Kıbrıs sorununu bilmeyen bir aktör olarak soruna yeterince müdahil olmuştur. Bundan böyle müdahil olmasının bir anlamı ve gereği yoktur. Son derece yanlış olur. Biz bunu Annan'a da bugün ifade ettik" şeklinde konuştu.

Annan'a yeni bir çözüm yolu sunup sunmadıklarının sorulması üzerine Talat, yeni bir plan sunmadıklarını belirterek, "Birincisi biz bütünlüklü çözüme hazırız. İkincisi izolasyonların kaldırılması için biz Rum tarafına bir şey verecek değiliz. Bir talepte bulunamazlar bizden. Bulunulursa da haklı olmaz ve bunu kabul etmeyiz. Üçüncü olarak da Kıbrıs'ta izolasyonların kaldırılması adada iki taraf arasındaki ekonomik farklılığı ortadan kaldıracağı için birleşmeye de yani çözüme de yardımcı olur" diye konuştu.