İstanbul: Kaybolan Japon Turistin Annesi İstanbul'da

İstanbul: Kaybolan Japon Turistin Annesi İstanbul'da

Tatil İçin Geldiği Türkiye'de 1 Yıldır Kayıp Olan Japon Turist Sotaro Matsukura'nın Annesi, Bir Arkadaşı ile Birlikte Oğlunu Aramak İçin Türkiye'ye Geldi.

İstanbul: Kaybolan Japon Turistin Annesi İstanbul'da

Tatil için geldiği Türkiye'de 1 yıldır kayıp olan Japon turist Sotaro Matsukura'nın annesi, bir arkadaşı ile birlikte oğlunu aramak için Türkiye'ye geldi.

Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla 19.55'te Tokyo'dan İstanbul'a gelen Matsukura'nın annesi Mieko Matsukura ile yakın arkadaşı Akira Ogawa'yı, Atatürk Havalimanı'nda Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Dr. Hironao Matsutani ve konsolosluk yetkilileri karşıladı.

Edinilen bilgiye göre, tatil için Türkiye'ye gelen üniversite öğrencisi Sotaro Matsukura'dan, geçen yıl Kasım ayından beri haber alınamıyor. Tokyo'da yaşayan ve Seijou Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi olan Matsukura'nın, 30 Ekim 2005'te İstanbul'a gelerek Aksaray'daki Royal Otel'e yerleştiği ve 2 Kasım tarihinde otelden ayrıldığı kaydedildi. Eşyalarını oteldeki bagaj odasına bırakan Matsukura'nın, 8 Kasım'da tekrar otele gelerek 11 Kasım'a kadar otelde kalacağını söylediği ve ailesiyle irtibat kurarak İzmir'e gideceğini ifade ettiği kaydedildi.

Matsukura'nın kaybolması, Japonya Başbakanı Koizumi'nin Ocak 2006'da yaptığı Türkiye ziyaretinde de gündeme gelmişti. Koizumi, Başbakan Erdoğan'dan Matsukura'nın bulunması için gereken çalışmaların yapılmasını rica etmişti. Son olarak ailesinin verdiği kayıp ilanıyla gündeme gelen öğrencinin pasaport incelemesinde halen Türkiye'de olduğu, başka bir ülkeye gitmediği de tespit edildi.

Japon Konsolosluğu yetkilileri, anne Mieko Matsukura'nın otelin bagaj odasında bulunan oğlunun eşyalarını almak ve arama çalışmalarına katılmak üzere İstanbul'a geldiğini söyledi.