İstanbul: Kariyer Zirvesi'06

Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının liderlik vasfı taşıyan yöneticileri ile kariyerlerinin yol ayrımında bulunan gençleri biraraya getiren "Kariyer Zirvesi'06" büyük ilgi gördü. Zirveyi yöneten Mehmet Emin Öztürk, "Bu platformdan istifade eden 500'ün üzerinde gencimizden bir lider mutlaka çıkar, böylece zirve amacına ulaşmış olur" dedi. Zirvenin sonunda insana ve çevreye duyarlılığı artırmak amacıyla verilen sosyal sorumluluk ödülleri sahiplerini buldu.

İstanbul: Kariyer Zirvesi'06

Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının liderlik vasfı taşıyan yöneticileri ile kariyerlerinin yol ayrımında bulunan gençleri biraraya getiren "Kariyer Zirvesi'06" büyük ilgi gördü. Zirveyi yöneten Mehmet Emin Öztürk, "Bu platformdan istifade eden 500'ün üzerinde gencimizden bir lider mutlaka çıkar, böylece zirve amacına ulaşmış olur" dedi. Zirvenin sonunda insana ve çevreye duyarlılığı artırmak amacıyla verilen sosyal sorumluluk ödülleri sahiplerini buldu.

Zirve Organizasyon tarafından 05-06 Temmuz 2006 tarihlerinde gerçekleştirilen Kariyer Zirvesi'06'da girişimci, iş adamı, sanayici, akademisyen ve Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin yöneticileri "Kariyer gelişimi ve sosyal sorumluluk" üzerine görüş ve öngörülerini Türkiye'nin dört bir yanından gelen 500'ün üzerinde katılımcı ile paylaştı. Kariyer Zirvesi'06 konferansı sonunda, Türkiye'nin önde gelen sanayici, iş adamı, yönetici, girişimci, uzman, danışman, bürokrat, akademisyen ve teknokrat üyelerden oluşan Sosyal Sorumluluk Platformu sosyal sorumluluk alanında duyarlılık gösteren kişi ve kurumlara ödüllerini verdi. Zirveyi, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün, İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Av. Mehmet Okyay ve İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Küçükdoğan da izledi. Zirveyi değerlendiren Sosyal Sorumluluk Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Emin Öztürk, "Zirve kariyer yolculuğunda olan gençlerle vizyoner insanları bir araya getirdi. Bu gençlerimizin vizyoner, öncü, kendi alanlarında lider olan bu değerli insanlarla tanışmış olmaları çok büyük bir şanstır. Kariyer Zirvesi'nin en önemli anlamı budur. Zirveyi ilgiyle izleyen ve çok güzel sorular soran 500'ün üzerinde gencimizin bundan sonra ortalama 30 yıllık kariyer yolculukları olduğunu var sayarsak, 15 bin yıllık bir kariyer toplamı ortaya çıkıyor. Bu zirveyi izleyen 500 gencimizden bir tane lider mutlaka çıkar böylece zirve amacına ulaşmış olur. Bir ülkeye Özal gibi bir lider geliyor her şey topyekün değişiyor. Türkiye'nin genç, nitelikli, öğrenmeye açık ve kariyer yolculuklarının başlangıcında olan bu insanlarımız, yine Türkiye'nin öncü, örnek ve sanayici, girişimci kariyer sahibi liderlerle bir araya geldiler. Bu zirve bizim için bir dönüm noktası oldu. Kariyer Zirvesi yılın zirvesi oldu desek yanlış olmaz" dedi.

Kariyer Zirvesi'06'nın son bölümünün konuşmacılarından Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz gençlere yönelik bazı tavsiyelerde bulundu. Yamankaradeniz, "Ülkemizde bize ışık tutan örnek aldığımız liderlerin ortak özelliği insanları sevmektir. Biz de işimizi bu noktalara getirirken ekip çalışmasına önem verdik, onları dinledik. Hiç kimseyle münakaşa noktasında olmadım. Her zaman insanlara yumuşak yaklaşarak insanların sevgisini kazanarak bunu başardığıma inanıyorum. İnsan sosyal bir varlıktır. Her şeye iş gözlüğünden bakmak faydalı olmaz. Sosyal kuruluşlar içinde yer almaya çalıştım. Derneklerde yöneticilik yaptım. Bulunduğumuz ortam hem bizi geliştirmeli hem de biz bu ortama bir şeyler katmalıyız" dedi. Kariyer planlaması yapan gençlere patent sektörünü anlatan Yamankaredeniz, yılda 60 bin markanın patentinin alındığı Türkiye'de hizmet sektörünün popüler olmaya başladığını, patent sektörünün de cazip bir alan olarak tercih edilebileceğini anlattı.

"KARİYER YOLUNDA EN BÜYÜK HASTALIK İŞİ GÜZEL YAPMAMAKTIR, İKİNCİSİ DE SABIRLI OLMAMAKTIR"

Kalite yönetim kuruluşu Meyer'in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan da konuşmasında, öğrenmenin önemini vurgulayarak, "Soru sormak en iyi öğrenme yöntemidir. Soru sormak bizim eğitim sistemimizde en büyük kusurdur. Üniversite hocası olarak bundan utanıyorum. Sabır ile mutluluk gece ile gündüz, yazı ile tura gibidir. Her şeyin başı sabırdır. Kariyer yolunda en büyük hastalık işi güzel yapmamaktır, ikincisi de sabırlı olmamaktır. Bir hadis-i şerif vardır. 'Allah işini güzel yapanı, daha sonra yaptığını daha güzel yapmaya çalışanı sever'. Mutlaka hedefiniz olsun. Türkiye kendisine 500 milyar dolar ihracat hedefi koydu. Rotası olmayan gemi bir yerlere çarpar. Uluslararası hedefleriniz olsun" diye konuştu. Türkiye'nin en büyük catering kuruluşlarından Emin Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ ise, 1983 yılında üniversiteye girdikten sonra kantinde çalışarak asıl iş hayatına başladığını bundan sonra tek bir işi hedefleyerek onun üzerinde uzmanlaştığını belirtti. "Bir işi çok iyi yapmadan başka işlere girmeyin" diyen Bozdağ, "1988'den 2000 yılına kadar sadece hazır yemek işi yaptım. Sivil toplum örgütleri ve üniversitelerle işbirliği içine girdim. Biz kendi sektörümüzde eğitimin öncüsü olduk. Türkiye'de ilk TSE standartlarını alan ilk yemek üretim firmasıyız" şeklinde konuştu.

THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, Türkiye Hastanesi Başhekimi Dr. Faruk Koca, Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz ve Meyer Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan Sosyal Sorumluluk Özel Ödülü'ne layık görüldü.

THY'ye uçak filosu ve yolcu taşıma kapasitesini artırarak Türk insanına ucuz konforlu ve hızlı ulaşım imkanı sağlaması, ayrıca çevreye hiç zarar verilmemesi sebebiyle (Çevre kirliliği sebebiyle Türkiye'de THY aleyhine açılan herhangi bir dava bulunmamaktadır) "Sosyal Sorumluluk Büyük Ödülü" verildi. Törende konuşan THY Yatırım Yönetim Başkanı Ahmet Bolat, "Ortaklığımız yurtiçi ve yurtdışında gerek verdiği hizmet kalitesi gerekse sosyal sorumluluk alanında bayrak taşıyıcı kimliğine uygun olarak çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.

'SOSYAL SORUMLULUK ÖDÜLLERİ' SAHİPLERİNİ BULDU

Ülkemizde marka bilincinin yerleştirilmesi ve Türk markalarının ulusal ve uluslararası arenada korunması, Ayrıca iş dünyasında tasarım, Ar-Ge yolu ile patent, yenilikçiliğin ve buluşçuluğun geliştirilmesi katkılarından dolayı, Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz'e "Sosyal Sorumluluk Ödülü" verildi. Yaptığı sportif çalışmalar ve kazandığı başarılar ile topluma örnek bir kişi olma, bulunduğu şehirde gençlerin sportif faaliyetler yapmasına uygun mekanlar oluşturma ile gençleri spora özendirmek konularında gösterdikleri gayret ve çalışmalardan dolayı Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir de, "Sosyal Sorumluluk Ödülü" almaya hak kazandı. Hem sporda hem de ticarette edindiği tecrübelerin tesadüf olmadığını dile getiren Demir, "Daha çocukluğumda dedem beni pehlivan diyerek büyüttü. Güreşte başarıya giden yolda şiar edindiğim değerleri daha sonra mesleğimde uyguladım ve başarılı oldum. Bana dünyanın birçok yerinden teklifler gelmişken ben memleketim Amasya'da iş yapmaya karar verdim" dedi.

Meyer Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, kalite belgelendirme ve eğitim hizmetleri alanında gösterdiği başarılardan dolayı "Sosyal Sorumluluk Ödülü" almaya layık görüldü. Prof. Dr. Metin Yerebakan yaptığı konuşmada, Meyer'in, ülkemiz kuruluşlarının dünya ile rekabet etmesi, dünya standardında ürün-hizmet üretmesi, yönetilmesi, verimliliklerini artırması ve çalışanlarına değer vermesi noktasında; hem kuruluşlara hem de bireysel kişilere, sistem kurulumu, eğitim ve bilinçlendirme sağlayarak ülkemizde verimlilik, toplam kalite anlayışı ve kalite bilincinin yerleştirilmesi noktasında önemli katkılarda bulunduğunu ifade etti. Bin 300 kişinin eğitimine katkıda bulunduklarını belirten Prof. Dr. Metin Yerebakan, ayrıca binlerce kuruluşa yatırım ve benzeri konularda rehberlik hizmetleri verdiklerini de sözlerine ekledi. Kültürel turlar düzenleyerek okul çağındaki gençlere ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtılması ve sevdirilmesi noktasında gösterdikleri gayret ve çalışmalardan dolayı İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk, "Sosyal Sorumluluk Ödülü" alan yöneticilerden biri oldu.

Kariyer Zirvesi'06'nın Ödül Töreni'nde Türkiye Hastanesi Başhekimi Dr. Faruk Koca, sağlık sektörüne katkılarından ve gösterdiği başarılardan dolayı "Sosyal Sorumluluk Ödülü" almaya hak kazandı. Türkiye'nin birikmiş sağlık problemlerinin çözümü için son iki yılda gerçekleştirilen sağlıkta dönüşüm projesinin etkileri ile sağlık sektöründe yaşanan hızlı değişime adapte olmak adına sistemin bütün zorunluluklarını yerine getirdiklerini ifade eden Dr. Faruk Koca, "Bu süreci hizmette kalite ödülü ile süsledik ve sosyal sorumluluk anlayışı ile kaliteli ve ekonomik bir sağlık hizmeti sunmaya devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu da zirvenin son oturumuna katılarak, konuşmacılara ödül verdi.

Kaynak: İHA