İstanbul: İstanbul'da Yerel Yönetimler

İstanbul: İstanbul'da Yerel Yönetimler

İstanbul: İstanbul'da Yerel Yönetimler
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Beylikdüzü Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen 'Osmanlı Fermanları' sergisi, Beylikdüzü'nde açıldı.

Beylikdüzü Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen 'Osmanlı Fermanları' sergisi, Beylikdüzü'nde açıldı.

Beylikdüzü Belediyesi, T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Beylikdüzü Eğitim Kültür Turizm ve Çevre Derneği işbirliğiyle, Beylicium'da açılan 'Osmanlı Fermanları' sergisinin açılışına ilgi yoğun oldu. Türkiye'de üçüncüsü açılan serginin açılışına, Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı, AK Parti Beylikdüzü Belde Başkanı Hasan Ayhan Bilgiç, Beylikdüzü Eğitim Kültür Turizm ve Çevre Derneği Başkanı Hasan Çağlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türk kültür-sanat değerlerini ve Osmanlı arşivlerini tanıtmak maksadıyla düzenlenen sergi, Osmanlı döneminin hukuki, siyasi, ekonomik, kültürel değerlerinin yanısıra bu dönemin sanat anlayışı, Osmanlı arşiv belgelerinin özellikleri, Osmanlı diplomatiği ve dolayısıyla Türk arşivciliğine de ışık tutuyor. Yemen, Libya, Suriye, Bosna-Hersek, Makedonya ve Bulgaristan'da sergilenip büyük ilgi gören sergide; Türk tarihinin önemli materyallerinden olan ferman, berat ve tuğra hakkında kısa açıklamalara da yer veriliyor.

Osmanlı Dönemi'nde 1896 yılında 2. Abdülhamit tarafından İtalyan bir mimara yaptırılan Boğaz Köprüsü projesini ilgiyle izleyen Beylikdüzü Belediye Başkanı Vehbi Orakçı, düzenlenen sergiyle, Türk kültür ve tarihinden örnekler sunarak yeni nesle tarih bilincinin aşılanmasına katkıda bulunmak istediklerini belirtti. Orakçı, konuşmasına şöyle devam etti:

"Önder Atatürk'ün de söylediği gibi 'Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya yüz tutmuş demektir'. Tarihi, sosyal dokusu, kültürü ve diğer çeşitli motifleriyle bir dönemi en iyi yansıtan unsurlardan biri de o dönemin sanat eserleridir. Sanat eseri, her dönemde insan düşüncesinin ve zevkinin soyuttan somut hale dönüşmesidir. Sanat bu yönüyle, bir toplumun içinde yaşadığı dönemin de aynasıdır. Bu nedenle değerli halkımızın, sergimize hak ettiği ilgiyi göstereceğine inanıyorum."

Beylicium Alışveriş Merkezi'nde 1 hafta açık kalacak sergi, 18 Haziran'da son bulacak.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title