İstanbul: İstanbul'da Sağanak Yağış Uyarısı

İstanbul: İstanbul'da Sağanak Yağış Uyarısı

İstanbul'da Gece Yarısı Beklenen Sağanak Yağışa Karşı Alınacak Tedbirle İlgili Afet Koordinasyon Merkezi'nde (Akom) Bir Basın Toplantısı Düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bin 658 Personelle Birlikte 285 Aracın İstanbullular'a Hizmet Vermek İçin Hazır Bekletildiğini Söyledi.

İstanbul: İstanbul'da Sağanak Yağış Uyarısı

İstanbul'da gece yarısı beklenen sağanak yağışa karşı alınacak tedbirle ilgili Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) bir basın toplantısı düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bin 658 personelle birlikte 285 aracın İstanbullular'a hizmet vermek için hazır bekletildiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da bu gece yarısından sonra etkili yağış beklenildiğini belirterek, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi. Topbaş, olumsuz bir durumun yaşanmaması için ise tüm imkanların seferber edildiğini kaydederek, bin 658 personelle birlikte 285 aracın İstanbullular'a hizmet vermek için hazır bekletildiğini kaydetti. Meteoroloji verilerine göre, İstanbul'un bugünden itibaren etkili yağışın etkisi altına girdiğini belirten Topbaş, metrekareye düşen yağış ortalamasının 15 kilogram olarak tesbit edildiğini belirtti. Gece yarısından sonra yıldız ve poyraz rüzgarlarının etkisiyle yağış oranının ciddi oranda artacağı bilgisini veren Topbaş, yağışın Sarıyer, Beykoz, Üsküdar ve Küçükçekmece gibi ilçelerde ciddi anlamda etkili olmasının beklendiğini kaydetti. Topbaş, "Bu yağışların Çarşamba gününe kadar etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. Zaman zaman değişik saat aralıklarıyla farklı bölgelerde etkisini göstereceği tahmin ediliyor. Bu gibi durumlarda, mevsim normallerinin üzerinde yağışlar geldiği zaman alınan tedbirler yetersiz kalabiliyor. İSKİ, İDO gibi kuruluşlar çalışmalarını sürdürüyor. Beykoz'da yaşanan sıkıntı aşıldı ve orada hayat normale döndü. Özellikle vatandaşların araçlarını kullanırken sabırlı ve dikkatli olmaları gerekiyor. Şu ana kadar 15 kilogram yağışta herhangi bir sorun yaşamadık. Çalışmalarımız devam ediyor. Ancak doğal afetler, insan gücünün üzerinde bir durum ortaya çıkardığınıda o zaman yapabilecek çok fazla bir şey kalmıyor. İnşallah öyle bir sıkıntıyı ülkemiz ve kentimiz yaşamaz" diye konuştu.

Şehiriçi ulaşımda bir problem yaşanmaması amacıyla toplu taşıma araçlarının ek sefer yapması için gerekli çalışmaların sürdüğünü de dile getiren Topbaş, vatandaşların da toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istedi.