İstanbul: İstanbul'da Çete Operasyonu

İstanbul: İstanbul'da Çete Operasyonu

İstanbul'da Bir İş Adamını Kaçırıp 10 Bin YTL Fidye İstedikleri İleri Sürülen ve Aralarında 5 Polis Memurunun da Bulunduğu 8 Kişinin Gözaltına Alındığı Belirtildi.

İstanbul: İstanbul'da Çete Operasyonu

İstanbul'da bir iş adamını kaçırıp 10 bin YTL fidye istedikleri ileri sürülen ve aralarında 5 polis memurunun da bulunduğu 8 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'da gümrük memuru olarak çalışan M.B. adlı bir kişi, polise başvurarak fidye amacıyla bazı kişilerce kaçırıldığını söyledi. M.B. polise verdiği ifadesinde kendisinden istenen 15 bin YTL parayı teslim ettikten sonra serbest bırakıldığını ve kendisini kaçıran kişilerden şikayetçi olduğunu söyledi.

Bunun üzerine soruşturma başlatan polis, adı geçen kişileri savcılık kararıyla teknik ve fiziki takip altına aldı. İzlenen çete elemanlarının bir süre sonra Büyükçekmece'de tekstil işiyle uğraşan bir iş adamını yine fidye amacıyla kaçırma planı içerisinde olduğunu belirledi. Polis, isminin İ.A. olduğunu tespit ettiği iş adamın şebeke tarafından kaçırıldıktan sonra suçüstü yakalamak için beklemeye başladı.

Yapılan takibatların ardından kimlikleri tespit edilen şebeke elemanlarının yakalanması ve kaçırılan iş adamının kurtarılması için hazırlıklar tamamlandı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından adım adım izlenen şebeke üyelerinin, yakalanmasına yönelik tamamlanan hazırlık çalışmalarının ardından başta iş adamının kaçırıldığı ev olmak üzere çeşitli adreslerde de eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Düzenlenen operasyonlarda bir evde alıkonulan iş adamı İ.A. kurtarılırken şebeke elemanı 8 kişi de kıskıvrak yakalandı. Şebekenin tekstil işiyle uğraşan iş adamı İ.A.'dan 10 bin YTL fidye istedikleri anlaşıldı.

Soruşturmada, şebeke üyelerinden 5'inin halen İstanbul'da çeşitli birimlerde görev yapan polis memurlarından oluştuğu tespit edildi. Operasyonda şebeke lideri olduğu öne sürülen Ö.A.'nın (Uşak'ta polis memuru olarak mesleğe başladığı ve bir süre sonra açığa alındıktan sonra tekrar mesleğine geri döndüğü öğrenildi.

Operasyonun ardından sorguya alınan şebeke elemanlarının İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgu ve işlemlerinin sürdüğü kaydedildi.