İstanbul: İspanya Sanayi ve Turizm Bakanı Clos Başkan Topbaş'ı Ziyaret Etti

İstanbul: İspanya Sanayi ve Turizm Bakanı Clos Başkan Topbaş'ı Ziyaret Etti

İspanya'da Sanayi ve Turizm Bakanlığı Görevine Yeni Atanan Barselona'nın Eski Belediye Başkanı Joan Clos, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Makamında Görüştü. Clos, İki Ülke Arasındaki Ticaretin Her Yıl Yüzde 20 Arttığını Bildirdi.

İstanbul: İspanya Sanayi ve Turizm Bakanı Clos Başkan Topbaş'ı Ziyaret Etti

İspanya'da Sanayi ve Turizm Bakanlığı görevine yeni atanan Barselona'nın Eski Belediye Başkanı Joan Clos, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile makamında görüştü. Clos, iki ülke arasındaki ticaretin her yıl yüzde 20 arttığını bildirdi.

Bakan Joan Clos'un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Topbaş, "Bakan deneyimiyle şimdi merkezi hükümette görev aldığı için kendisini kutluyorum. Kendisi gerçekten Barselona'ya ciddi hizmet vermiş ve problemleri çözmüş iyi bir yerel yönetici. Kendisinin bilgi ve deneyiminden istifade etmek istiyoruz" dedi.

Kadir Topbaş, Joan Clos ile uzun yıllara dayanan dostane ilişkilerinin iki ülke ve İstanbul ile İspanya'nın şehirleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, "AB'ye girme sürecinde ülkemizi en çok destekleyen ülkelerin başında gelen İspanya ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmek görevimizdir. Bundan sonra daha sıkı ve daha yakın ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. İspanya'nın yatırımcılarına ulaşım başta olmak üzere her alanda açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Karşılıklı ilişkileri beraberce daha da geliştireceğiz" diye konuştu.

İspanya Başbakanı ve bazı bakanlarla birlikte Türkiye'ye geldiklerini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan İspanya Sanayi ve Turizm Bakanı Joan Clos, İstanbul'da bulunmaktan ve Başkan Topbaş ile tekrar görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Joan Clos, "Başkan Topbaş ile uzun zamana dayanan ilişkilerimiz var. Daha önce Belediye Başkanlığı yaptığım Barselona ile İstanbul da kardeş şehir. İstanbul-Barselona ve Türkiye-İspanya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bugüne kadar hep birlikte çaba sarf ettik. İspanya Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini destekliyor. İki ülke arasındaki ticaret yılda 5.5 ila 6 milyar dolara ulaşmış durumda ve her yıl yüzde 20 oranında artıyor. Fakat yatırım alanında bu kadar yüksek bir işbirliği söz konusu değil. İlişkilerimizi güçlendirme bakımından yatırımlar çok önemli. Amacımız iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımların artmasıdır. Barselona ve İstanbul'un kardeş şehir ilişkilerinin de daha çok gelişmesini arzu ediyoruz. Aramızdaki bağları daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. İstanbul ve Türkiye ile özellikle toplu ulaşım alanında yatırımları geliştirme niyetindeyiz. Kentsel hizmetler, katı atık toplama, park alanlarının işletilmesi, kongre merkezleri ve diğer hizmetlerde de işbirliğimiz devam edecek. Öte yandan, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul'un güzelliği karşısında çok etkilendim. İstanbul'u bu kadar güzel bir şekilde muhafaza ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum. Başkan Topbaş'ın kentin gelişmesine büyük katkı sağlayacağına da inanıyorum" şeklinde konuştu.