İstanbul: İhlas Sigorta'nın Satılması

İstanbul: İhlas Sigorta'nın Satılması

İstanbul: İhlas Sigorta'nın Satılması
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

İhlas Holding, İhlas Sigorta'daki yüzde 88.25 hissesini Alman HDI International Holding'e (HINT) 23 milyon 651 bin YTL bedelle sattı.

İhlas Holding, İhlas Sigorta'daki yüzde 88.25 hissesini Alman HDI International Holding'e (HINT) 23 milyon 651 bin YTL bedelle sattı.

TalanX Grubu'na ait HDI International Holding AG, Türk sigorta şirketi İhlas Sigorta Anonim Şirketi'ni satın aldı. Yeşilköy Polat Otel'de düzenlenen imza töreninde, İhlas Sigorta yetkilileri ve HDI International Holding yetkilileri hazır bulundu. 26.8 milyon YTL yaklaşık 16.75 milyon Euro'ya satılan ve 2006 yılında prim üretimi 60 milyon Euro olması beklenen İhlas Sigorta, orta ölçekli şirketler arasında bulunuyor.

İmza töreninde bir konuşma yapan İhlas Sigorta Genel Müdürü Ayhan Apak, "Genç, dinamik, modern, teknik alt yapısı son derece kuvvetli ve 2001 krizinden çıkan yegane orta ölçekli şirket olan İhlas Sigorta'nın, konusunun uzmanı ve uluslararası platformda faaliyet gösteren HDI Interational Holding tarafından beğenilerek satın alınması, bizleri son derece mutlu etmiştir. HDI Interational uluslararası bir grup olan TalanX AG'nin yüzde 100 iştirakiyle kurulmuş bir şirkettir. Bu grup HDI dışında HDI Gerling dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden birisi. Böyle bir kuruluşun İhlas Sigorta aracılığıyla ülkemize yatırım yapıyor olması, hem İhlas Holding olarak hem İhlas Sigorta olarak bizlere büyük onur vermektedir" dedi.

İhlas Holding A.Ş.'den konu ile ilgili olarak Borsa Başkanlığı'na gönderilen açıklamada da, şirketin bağlı ortaklarından İhlas Sigorta A.Ş.'de sahip olduğu hisselerle ilgili olarak yabancı yatırımcılarla görüşmek üzere yetkilendirilen C Menkul Değerler A.Ş.'nin önermiş olduğu Almanya'da sigorta sektöründe faaliyet gösteren HDI International Holding (HINT) firması ile görüşmeler yapmak üzere İhlas Sigorta A.Ş. Genel Müdürü Ayhan Apak'ın yetkilendirildiği hatırlatıldı. Açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

"Bahsi geçen grupla yapılan görüşmeleri değerlendiren yönetim kurulumuz 7 Haziran 2006 tarihli yönetim kurulu toplantısında, 5 milyon 500 bin YTL nominal sermayeli, İhlas Sigorta A.Ş. unvanlı şirkette sahip olduğumuz yüzde 88.25 oranındaki 4 milyon 853 bin 750 YTL nominal tutarlı sermaye payımızın, pazarlık yöntemiyle tespit edilen 26 milyon 800 bin YTL, şirket değeri üzerinden, HDI International Holding (HINT) firmasına 23 milyon 651 bin YTL bedelle satılmasına, bu satış işleminin Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurumu'ndan alınacak izinlerinden sonra geçerli olmasına, gerekli izinler alındıktan sonra hisse satış bedelinin nakden ve peşinen banka kanalıyla tahsil edilmesine karar verilmiştir. Bu satış işlemi sonucunda, enflasyon değerlemesi sonrası 1 milyon 795 bin 412 YTL kar oluşmaktadır. Diğer taraftan, bağlı ortaklarımızdan İhlas Pazarlama A.Ş.'de, İhlas Sigorta A.Ş.'de sahip olduğu yüzde 6.909 oranındaki 380 bin YTL nominal değerli hisseleri 1 milyon 851 bin 636 YTL bedelle bahsi geçen gruba aynı şekilde devir edecektir" denildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title