İstanbul: Güneydoğu'daki Selzedeler İçin Yardım Kampanyası

İstanbul: Güneydoğu'daki Selzedeler İçin Yardım Kampanyası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İlçe ve Belde Belediye Başkanlarıyla Birlikte Bir Basın Toplantısı Düzenleyerek; Güneydoğu'da Şanlıurfa, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak İllerinde Yaşanan Sel Felaketinin Yaralarını Sarmak İçin Bir Yardım Kampanyası Başlatacaklarını Açıkladı. Saraçhane Belediye Sarayı'nda Gerçekleşen Toplantıda İlçe Belediye Başkanları da Hazır Bulundu.

İstanbul: Güneydoğu'daki Selzedeler İçin Yardım Kampanyası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilçe ve belde belediye başkanlarıyla birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek; Güneydoğu'da Şanlıurfa, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak illerinde yaşanan sel felaketinin yaralarını sarmak için bir yardım kampanyası başlatacaklarını açıkladı. Saraçhane Belediye Sarayı'nda gerçekleşen toplantıda ilçe belediye başkanları da hazır bulundu.

Güneydoğu'da sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı ve sabırlar dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, selden zarar gören illere İstanbul'un yardım elini uzatmak istediklerini söyledi. Bütün sivil toplum kuruluşları ve vatandaşları yardım kampanyasına katılmaya davet eden Kadir Topbaş, "Biz Büyükşehir Belediyemiz ve diğer ilçe belde belediyelerimizle birlikte selden zarar gören illere yardım etmek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Ancak bütün İstanbul'un bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz ve işadamlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı, vatandaşlarımızı yardım ellerini uzatmaya çağırıyoruz. Hep birlikte tek yürek olarak Güneydoğu Bölgemiz'in yaralarını birlikte saralım" diye konuştu.

Yardımların oluşturulacak bir komisyon koordinasyonunda ayni ve nakdi yardım şeklinde bölgeye ulaştırılacağını ifade eden Başkan Topbaş, Büyükşehir Belediye Meclisi ile ilçe ve belde belediye meclislerinin de para yardımı için karar alacaklarını kaydetti. Yardım komisyonunun öncelikle bölgeye giderek incelemelerde bulunacağını ve ihtiyaçları yerinde tespit edeceğini vurgulayan Topbaş, "Komisyona Büyükşehir Belediye Meclisimiz'deki Gurup Başkan vekillerinin yanısıra, ilçe ve belde belediye meclislerindeki gurup başkan vekilleri de katılacak. Ayrıca İTO, İSO ile sivil toplum örgütlerinin ve işadamlarımızın temsilcilerine de komisyonda yer vereceğiz. Yardımların nereye ve nasıl ulaştırılacağını daha sonra duyuracağız" dedi.

Konuşmasında İstanbul'un Beykoz ve Sarıyer İlçeleri'nde yaşanan sel felaketine de değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hasar tespit çalışmalarının hemen ardından bu ilçelere eşya ve para yardımı yapıldığını ve yardımların devam ettiğini söyledi. Yardım çalışmalarının çok iyi boyutta olduğunu ve selden zarar gören birçok vatandaşa ulaşıldığını ifade eden Kadir Topbaş, İstanbul'u sel baskınlarından tamamen kurtarmak için dere ıslah çalışmalarını hızla sürdürdüklerini kaydetti.

Alibeyköy ve Tavukçu Dereleri'nde yapılan ıslah çalışmaları nedeniyle her yağmurda sel basan bu iki bölgenin, son yağışlarda hiçbir zarar görmediğine dikkat çeken Başkan Topbaş, "Tüm derelerimizi aynı metotla ve çok kısa sürede ıslah etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Deprem ve sel gibi afetlere dayanacak düzenli ve sağlam konutlar yapmak zorundayız. Şehrimizdeki altyapı ve ıslah çalışmalarını da 100 yılda bir gelen büyük yağmurlar her zaman yağacakmış hesabıyla en iyi şekilde yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplantıda Bağcılar, Bayrampaşa, Ümraniye, Kadıköy, Büyükçekmece, Çavuşbaşı, Kıraç ve Yenidoğan Belediye Başkanları, deprem yardım komisyonu üyesi olarak belirlendi.

Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler, toplantının ardından İstanbul Valiliği'ndeki Afet Koordinasyon Merkezi'ne geçerek İstanbul genelinde 3 gün süreyle devam edecek deprem tatbikatına katıldı.

Kaynak: İHA