İstanbul: Futbol Federasyonu'ndan Sert Yaptırımlar

İstanbul: Futbol Federasyonu'ndan Sert Yaptırımlar

İstanbul: Futbol Federasyonu'ndan Sert Yaptırımlar
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Spor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, bugün yaptığı toplantıda, Futbol Disiplin Talimatı'nda değişikliğe giderek, sert yaptırımlar getirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, bugün yaptığı toplantıda, Futbol Disiplin Talimatı'nda değişikliğe giderek, sert yaptırımlar getirdi.

TFF'nin Beylerbeyi'ndeki tesislerinde gerçekleştirilen toplantının ardından bir açıklama yapan TFF Başkanı Haluk Ulusoy, küfürle ilgili cezaların ağırlaştırılmış olmasıyla ilgili sorulan soruya, "Artık maçlarda küfür mü dinleyeceğiz, yoksa maç mı izleyeceğiz, karar vereceğiz. Buna 'dur' demek lazım. Küfre karşı olan herkesi destekliyoruz" cevabını verdi.

Başkan Haluk Ulusoy ayrıca, ırkçılıkla ilgili olarak da, "FIFA'nın bize göndermiş olduğu bir maddedir. Olduğu gibi biz de talimatlarımıza ekledik" diye konuştu.

TFF Yönetim Kurulu'nun bugün yaptığı toplantının ardından aldığı kararlar şöyle:

"Futbol müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürat yapılması ve davranışlarda bulunulması halinde, TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK), ilgili kulübe ilk ihlal için 10 ila 250 bin YTL arası para cezası uygulayacak. İhlalin bir başka müsabakada tekrarlanması halinde bu ceza, 25 ila 500 bin YTL arasında olacak. Bu konuda ihlalin üçüncü defa tekrarlanması halinde ise kulübün mevcut puanlarından 3'ü silinecek. Bundan sonra yapılacak her ihlalde puan indirimi devam edecek."

Toplantıda, maçlarda yaşanacak ırkçı hareketlere karşı da sert önlemler aldı. Alınan karara göre, ırkçılığa ilişkin eylemlerde ilk ihlalde 3, ikincisinde 6 puan silinecek. Kulüp, üçüncü ihlalde ise bir alt lige düşürülecek. TFF bünyesinde oluşturulacak bir birim de, bu madde kapsamına giren ihlalleri yerinde izleyecek. Gerekli gördüğünde ihlale ilişkin görüntüleri inceleyecek, re'sen hareket edip dosyayı oluşturup, Disiplin Kurulu'na sevk edecek.

TFF Yönetim Kurulu, halen yürürlükte olan Disiplin Talimatı'nın "Hileli ve danışıklı futbol müsabakası" başlıklı 35. maddesi ile "Sair hallerde menfaat" başlıklı 36. maddesini de tek bir başlık altında toplanmasını kararlaştırdı.

"Müsabaka sonucunu etkileme" başlıklı madde, her türlü şikeyi yapan, yaptıran, bunlara aracı olan ya da bu tür eylemlere teşebbüs eden kişi ve kurumlar ile teşvik primine karışanları eşit ve ağır bir şekilde cezalandırmayı öngörüyor. Ayrıca halen yürürlükte olan 2 yıllık soruşturma zaman aşımı süresi de ortadan kaldırıldı. Madde gereğince ihlal yapan kişiler 6 aydan 2 yıla müsabakalardan men cezasıyla cezalandırılacak. Kulüpler ise bir alt lige düşme cezası alacak. Şike veya teşvik bulgusunun, takip eden sezonlarda ortaya çıkması halinde ise ilgili kulübe sadece puan silme cezası uygulanacak.

TFF Yönetim Kurulu, şike iddialarını soruşturmak üzere yeni bir kurul oluşturdu. Bu kurul, TFF Yönetim Kurulu'nun re'sen verdiği kararla Samsunspor-Ankaragücü maçını inceleyecek. Ayrıca aynı kurul, Malatyaspor'un başvurusu üzerine Gaziantepspor-Malatyaspor maçında Malatyasporlu futbolcular Zdenik Senkerik, Jiri Homola, Jiri Masek'e yönelik 'Denizlispor lehine hileli ve danışıklı oynadılar' iddiasını da soruşturacak.

Bu arada, daha önce oluşturulan ve Çaykur Rizespor-Denizlispor maçını inceleyen kurul, TFF Yönetim Kurulu'na hazırladığı raporu iletti. Yönetim Kurulu da rapordaki 'Söz konusu maçta şike bulgusuna rastlanmamıştır' görüşü doğrultusunda karar verdi.

Öte yandan TFF eski başkanı, emekli Orgeneral Yılmaz Tokatlı başkanlığındaki İnceleme Komisyonu'nun diğer üyeleri belli oldu. Komisyonda Tokatlı ile birlikte Ankara Barosu eski Başkanı Avukat Semih Güner ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metin Feyzioğlu görev yapacak."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title