İstanbul: Futbol Federasyonu Eski Başkan Vekili Saka'dan Çarpıcı Açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu (Tff) Eski Başkan Vekili Orhan Saka, Haklarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Tarafından "Hizmet Nedeniyle Emniyeti Suistimal Ettikleri" Gerekçesiyle Açılan Davayla İlgili Olarak, "Bizim Tek Suçumuz Hizmet Etmek. Biz Hizmet Ettik, Hizmet Suçu İşledik" Dedi.

İstanbul: Futbol Federasyonu Eski Başkan Vekili Saka'dan Çarpıcı Açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski Başkan Vekili Orhan Saka, haklarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ''Hizmet nedeniyle emniyeti suistimal ettikleri'' gerekçesiyle açılan davayla ilgili olarak, "Bizim tek suçumuz hizmet etmek. Biz hizmet ettik, hizmet suçu işledik" dedi.

TFF Başkanı Haluk Ulusoy, eski Başkan Vekili Ata Aksu, eski Mali İşler Koordinatörü Haldun Kozakoğlu ve kendisi hakkında, 1 yıl 9'ar aydan 11 yıl 3'er aya dek hapis istemiyle açılan davayla ilgili olarak www.ligtv.com.tr'ye açıklamalarda bulunan eski Başkan Vekili Orhan Saka, tek suçlarının hizmet etmek olduğunu savunarak, ''Açılan davayı üzüntüyle karşılıyorum. Biz, 12 yıl TFF'de görev yaptık. Karşılıksız hizmet ettik. Hizmetin karşılığı bu olmamalıydı diye düşünüyorum. Biz Trabzon'a gerçekten çok güzel bir eser kazandırdık. Şimdi parayla ölçülemeyecek değerde bir eser bu. Ama hizmetin karşılığı böyle mahkemeye çıkmak olunca insan üzülüyor" diye konuştu. Türkiye'de hiçbir hizmetin cezasız kalmadığını da iddia eden Saka, "Bu çok üzücü bir şey. Biz mahkemenin yolu nedir bilmeyiz. Biz bu işlerin hep uzağındayız, ama gerçekten çok ürkütücü. Ben hakikaten son derece üzüntülüyüm. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Bizim tek suçumuz hizmet etmek, başka bir şey değil" ifadelerini kullandı.

Saka, iddianamede yer alan 'Teslim edilen kurum parasını kendileri veya başkalarının çıkarı için sarf ettikleri' gerekçesiyle ilgili olarak da, "TFF'ye teslim edilmiş bir para yoktur. TFF tamamen kendisi üretmiştir ve bütün harcamaları da Yönetim Kurulu kararı ile yapmıştır. İcra Kurulu tarafından Yönetim Kurulu kararları onaylanmıştır. Yani TFF Yönetim Kurulu kararı olmadan kimse beş kuruş harcayamaz" dedi.

'Davanın nasıl sonçlanmasını bekliyorsunuz?' sorusuna ise Saka, "Ortada yenmiş içilmiş bir kuruş para yok. Herkes gelsin, hesaplarını incelesin, yaşantılarını incelesin. Kimsenin kurumun parasına ihtiyacı yok. O nedenle benim içim rahat, ama tabi adaletin ne şekilde tecelli edeceğini kimse bilemez. Ben en ufak bir suç işlediğimiz kanaatinde değilim. Ama hakimin tavrı, kararı ne olur onu bilemem. Ama kesinlikle biz hizmet ettik, hizmet suçu işledik" cevabını verdi.

Saka, dava açılan diğer isimlerle görüşüp görüşmediği sorusuna da, "Görüşmedik. Bunun şoku içerisindeyiz. Ama kesinlikle biraraya gelip değerlendirme yapacağız" yanıtını verdi.