İstanbul: Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prixi

Formula 1 Türkiye Grand Prixi'nde birinciliği elde eden Felipe Massa'ya ödülünü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat verdi.

İstanbul: Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prixi

Formula 1 Türkiye Grand Prixi'nde birinciliği elde eden Felipe Massa'ya ödülünü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat verdi.

İstanbul Park Pisti'ndeki yarışları eşi Oya Talat ile birlikte izleyen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, yarış sonrasında yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin tanıtımı açısından çok güzel bir organizasyon oldu. Ayrıca, yarışlar çok zevkli ve çekişmeli geçti" derken, birinci olan Felipe Massa'ya ödülü kendisinin vermesiyle ilgili olarak da, "Ödül töreni açısından da çok güzel oldu" ifadelerini kullandı.

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar da, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin mükemmel bir organizasyon gerçekleştirdiğini belirterek, "Türkiye açısından müthiş bir şey. Bu işi başaran herkesi kutluyorum. Büyük emekleri olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İsatanbul Ticaret Odası'nı (İTO) kutluyorum. Herkesin bunu görmesi gerekiyor. Yarışlarda Japoh Sakon Yamamoto'yu tutuyordum, fakat başarılı olamadı. Türkiye'nin genel favorisi Ferrari takımıydı" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, Formula 1 Türkiye Grand Prixi'nin organizasyon ve yarışlar açısından başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade ederek, "TOBB, İTO, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, Türk Turizmi'ne bundan büyük katkıyı yapamazdı. Gerek tanıtım, gerekse yabancı misafirlerin Türkiye'ye duyacağı ilgiyi arttırmak açısından bundan büyük tanıtım organizasyonu dünyada yok. Biz, bunu yapıyoruz. Zaten, bundan da büyük bir şey yapılamaz. Ödülü de KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın vermesi çok anlamlı oldu. Bu yarış, KKTC Cumhurbaşkanı'nın ilk defa ödül verdiği uluslararası bir yarış olarak anılacak. Ayrıca, bir pilotun ilk yarışını Türkiye'de kazanması da güzel bir sonuç oldu" diye konuştu.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da Formula 1'in sadece turizm için değil Türk halkla ilişkilerine büyük katkı sağladığını ve bunu başarıyla gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Ödülü de KKTC Cumhurbaşkanı'nın vermesi, Türkiye ve KKTC'nin uluslararası alanda kazandığı en büyük başarılardan biri oldu. Bu yüzden, çok mutlu ve gururluyuz" şeklinde konuştu.

Formula 1'in, Türkiye'nin tanıtımı için çok önemli bir organizasyon olduğunu ifade eden ünlü şarkıcı Mahsun Kırmızıgül de, "İstanbul Park Pisti, 2 yıldır sürpriz pilotların kazanmasıyla öne çıktı. Çünkü, dünyada herkes Schumacher ve Alonso'nun kazanmasına artık alıştı. Geçen sene Raikkonen'in ardından bu sene de sürpriz bir isim Felipe Massa'nın kazanması güzel oldu" dedi.

Kaynak: İHA