İstanbul: Fly Aır'in 35 Personeli Cidde'de Mahsur Kaldı

İstanbul: Fly Aır'in 35 Personeli Cidde'de Mahsur Kaldı

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (Shgm), Tarafından Arife Günü Uçuşları Durdurulan Fly Air'in Suudi Arabistan'da Görev Yapan Çoğunluğu Hostes ve Pilot Olan 35 Personeli Cidde Havalimanı'nda Mahsur Kaldı.

İstanbul: Fly Aır'in 35 Personeli Cidde'de Mahsur Kaldı

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), tarafından arife günü uçuşları durdurulan Fly Air'in Suudi Arabistan'da görev yapan çoğunluğu hostes ve pilot olan 35 personeli Cidde Havalimanı'nda mahsur kaldı.

Kendi uçakları uçamadığı, diğer hava yollarında da bayram ve umre nedeniyle yer olmadığı için Türkiye'ye gelemeyen Fly Air çalışanları yetkililerden yardım istedi.

Suudi Air tarafından 6 ay önce Afrika ülkelerinin hacı adaylarını Cidde ve Riyad'a taşımak için uçağını kiralayan Fly Air'in tüm uçuşları, arife günü işletme ve teknik yetersizlik nedeniyle durduruldu. Türkiye'deki uçuşlarının durdurulmasının yanı sıra Suudi Arabistan'daki uçağın da uçuş izini iptal edildi. Burada görev yapan ve çoğunluğu hostes ve pilot olan toplam 60 personel, bayramı Türkiye'de geçirmek için Cidde Havalimanı'na geldi. Ancak Suudi Air ve THY'nin tüm seferleri bayram ve umre nedeniyle tamamen dolu olduğu öğrenildi. 60 kişiden sadece 25 kişi ikişer üçer kişilik kafilelerle İstanbul'a uçabildi. Geride kalan 35 kişi ise Cidde Havalimanı'nda mahsur kaldı.

Bu arada, bazı Fly Air çalışanları ise şirketin sahibi olan Hasan Çebi'nin daha önce kapatılan Sultan Air, Air Alfa ve Air Anatolia'da en büyük hissedarlarından olduğunu belirterek, "Bu şirket madem Sivil Havacılık Yönetmeliği'nin 6-A maddesine göre görevini yapma ve finans yönünden yeterli değildi, niçin arife gününe kadar beklendi" dedi.

Saudia yetkilileri bayram tatilinin Arabistan'da bir gün önce başladığını, bu nedenle bazı işlemlerin bayram sonuna kaldığını ve geride kalan 35 kişinin de perşembe gününden itibaren gönderileceğini açıkladı.

Kaynak: İHA