"İstanbul Fashıon Lab" Etkinlikleri Başladı

"İstanbul Fashıon Lab" Etkinlikleri Başladı

Türk Moda Tasarımcılarının Dünya Moda Kritiklerine Sunduğu İlk Uluslararası Etkinliği "İstanbul Fashion Lab" Başladı. Ünlü Türk Modacıları, İstanbul'u Dünya Moda Ajandasının Bir Parçası Haline Getireceklerini İfade Etti.

Türk moda tasarımcılarının dünya moda kritiklerine sunduğu ilk uluslararası etkinliği "İstanbul Fashion Lab" başladı. Ünlü Türk modacıları, İstanbul'u dünya moda ajandasının bir parçası haline getireceklerini ifade etti.


Türk moda tasarımcılarının koleksiyonlarını, dünya moda kritiklerine sunulduğu İstanbul Fashion Lab, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne bağlı Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde başladı. Ünlü modacı Ümit Önal'ın defilesi ile startı verilen etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Süleyman Orakçıoğlu, Arzu Kaprol, Bahar Korçan, İdil Tarzi, Hakan Yıldırım, Hatice Gökçe, Özlem Süer ve Ümit Ünal ile çok sayıda davetli ve moda öğrencisi katıldı. İlk defilede podyuma konulan 3 ayrı bıçak bileme tezgahında defile boyunca makas bilemesi yapıldı. İşçilerin ellerinden makasları alan mankenler, Meksikalı ressam Frida'nın hayatını anlatan "Frida" filminde olduğu gibi saçlarını kesti.


Bugün başlayan ve 3 gün sürecek olan İstanbul Fashion Lab'de, tasarımcıların özgün defileleri Sonbahar/Kış 2009 sezonuna yepyeni heyecanlar katarken, aynı mekana kurulacak olan 'designer's showrooms' alanı, tasarımcıların gün boyu alıcılarla buluştuğu, koleksiyon siparişlerinin alındığı özel bir buluşma mekanı haline geldi. Dünyanın önde gelen moda basını mensupları da özel davetli olarak İstanbul'da tüm etkinlik süresince ağırlanacak.


Her yıl iki defa düzenlenecek olan İstanbul Fashion Lab'in amacının, 2010 yılında Avrupa'nın Kültür Başkenti seçilen İstanbul'u, Dünya Moda Takvimi'nde alternatif bir buluşma noktası haline getirmek olduğu belirtildi. Moda Tasarımcıları Derneği'nin düzenlediği bu ilk uluslararası etkinliğin, İstanbul'u dünya moda ajandasının bir parçası haline getireceği ifade edildi.


Bugün Hatice Gökçe ve İdil Tarzi tarafından sunulacak etkinlikler, yarın Bahar Korçan ve Arzu Kaprol'un defilesi ile devam edecek. Son gün ise, Ezra- Tuba Çetin ile Özlem Süer'in defilesi gerçekleşecek.


(CİN-RA-ÖK-Y)

Kaynak: İHA