İstanbul: Evcil Davasında Yine Görevsizlik Kararı Verildi

İstanbul: Evcil Davasında Yine Görevsizlik Kararı Verildi

Alaattin Çakıcı'nın Para Kasası Olduğu İleri Sürülen Erol Evcil'in Kara Para Dosyası Hakkında 4. Kez Görevsizlik Kararı Verildi. Davaya Hangi Mahkemenin Bakacağına İse Yargıtay Uyuşmazlık Mahkemesi Karar Verecek.

İstanbul: Evcil Davasında Yine Görevsizlik Kararı Verildi
16.10.2006 21:42 | Son Güncelleme: 16.10.2006 21:42

Alaattin Çakıcı'nın para kasası olduğu ileri sürülen Erol Evcil'in kara para dosyası hakkında 4. kez görevsizlik kararı verildi. Davaya hangi mahkemenin bakacağına ise Yargıtay Uyuşmazlık Mahkemesi karar verecek.

Evcil'in de aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 211 sanık hakkında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan ve görevsizlik kararı ile İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dava dosyasına 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce de görevsizlik kararı verildi. Mahkeme, dosya hakkında sanıkların "silahsız çete" olduğunu gerekçe göstererek dosyaya görevsizlik kararı verdi. Böylece Evcil'in de yargılandığı çete davasına 4. kez görevsizlik kararı verilmiş oldu.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan dava dosyası, "Örgütün 2000 yılından şimdiye kadar işlediği suçlardan cebir ve tehdit uygulanmış olanların münferit nitelikte olup olmadığını, örgütün devamlılığını sağlamak amacıyla silah kullanılmasının cebir ve tehdidi kapsayıp kapsamadığı ve Alaattin Çakıcı ile birlikte olunduğu imajının verilmesinin cebir ve tehdit unsuru olup olmadığını" değerlendirilmesi istemiyle geçtiğimiz günlerde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gönderilmişti. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Evcil ve diğer sanıklar hakkında açılan TCK'nın 220. maddesiyle düzenlenen örgüt suçları kapsamında olmadığını belirtti. Bazı sanıklara atılan ruhsatsız silah, adam öldürmeye teşebbüs, adam öldürmek gibi suçlar münferit özellikte olup, örgüt amaçları için işlenen suçlar olarak kabul edilmesi mümkün değildir" diyen mahkeme, ikinci kez görevsizlik

kararı verdi.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararı ile 4 kez yer değiştiren davaya hangi mahkemenin bakacağına Yargıtay Uyumsuzluk Mahkemesi karar verecek.

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: İstanbul: Evcil Davasında Yine Görevsizlik Kararı Verildi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 18:12:25. #1.14#
title