İstanbul Emniyeti Tanıtım Filmlerinin Başrolünde Polisler Var
Haberler » Güncel » Haber

İstanbul Emniyeti Tanıtım Filmlerinin Başrolünde Polisler Var

Türk Polis Teşkilatı'nın 164. Kuruluş Yıldönümü Nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce Hazırlanan Tanıtım Filmleri Büyük İlgi Çekti. Aralarında Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Bazı Dizi Oyuncularının da Rol Aldığı Klip ve Tanıtım Filmlerinde Polisin Görev Bilinci ve Çalışma Azmine Gönderme Yapılıyor.

İstanbul Emniyeti Tanıtım Filmlerinin Başrolünde Polisler Var

Türk Polis Teşkilatı'nın 164. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce hazırlanan tanıtım filmleri büyük ilgi çekti. Aralarında Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve bazı dizi oyuncularının da rol aldığı klip ve tanıtım filmlerinde polisin görev bilinci ve çalışma azmine gönderme yapılıyor. Narkotik, asayiş, trafik ve yunus birimleri için hazırlanan mini filmlerde, oyuncuların yanı sıra görevdeki polis memurları da yer aldı. Reklam afişi olarak hazırlanan görsellerde rol alanların tamamının polis olması dikkat çekti. Filmlerde mizahi yaklaşım da dikkat çekiyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından teşkilatın kuruluş yıldönümü için hazırlanan 4 ayrı tanıtım filmi ve polis klibi tamamlandı. Bu yılki film ve görsellerde rol alanların tanıtım klibi dışında tamamının polis olması dikkat çekti. Polisin hangi şartlar altında ve gerektiğinde canını vererek görev yaptığı temasını işleyen tanıtım filmlerinde elemelerden geçirilen polislerin rol aldığı öğrenildi. Özellikle hazırlanan afişlerde rol alacak polis yüzleri için kapsamlı bir çalışma yapılarak en fotojenik yüzler belirlendi. Basın Protokol Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda trafik, asayiş, yunuslar ve bilişim polislerini temsil eden fotoğraf kareleri belirlendi. Engelli sporcuların da rol aldığı afiş çalışmalarında Galatasaray, Beşiktaş'ın tekerlekli basketbol takımı oyuncuları yanında Fenerbahçe'yi temsilen de Saran Engelliler spor klübü oyuncuları rol aldı. Reklam karelerinde yer alacak yüzlerin belirlenmesi için uzun süren bir çalışma yapan polisin hangi yüzün hangi polis birimini temsil edeceğini belirlerken zorlandığı belirtildi. Ancak, tanıtım çalışmalarını yürüten ajans yetkililerinin de çabasıyla ortaya çıkan sonucun ilgi çektiği belirtildi.

Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın yanısıra bazı dizi oyuncularının da yer aldığı klipte operasyon sırasında hayatını kaybeden polis ve arkadaşlarının yer aldığı cenaze törenini temsil eden sahne dikkat çekti. Polis ile suçlular arasındaki çatışma sahneleri de gerçeğini aratmadı.

Bu yılki tanıtım filmlerinin en dikkat çeken yanı bazı şubeler ön plana çıkarılarak hazırlanan 4 ayrı tanıtım klibi oldu. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü için hazırlanan mini filmde uyuşturucu satıcısının barda suç üstü yakalanması anlatılıyor. Oyuncuların tamamının polislerden oluştuğu filmlerde polislerin oyunculuk performansları izleyenleri şaşırttı. Aynı şekilde trafik duyarlılığını anlatmak için hazırlanan filmde ise sarhoş sürücünün direksiyon başına geçmesi üzerine etrafını yüzlerce trafik polisinin bir anda çevrelemesi gösterilerek alkollü sürücülere müsamaha gösterilmeyeceği anlatılıyor.

Özellikle bayan sürücülerin trafikte taciz edilmelerine de değinilen ve motorize yunus unsurlarının yer aldığı filmde şehir magandalarının laf attığı kadın motorsiklet sürücüsü canlandırıldı. Hem tehlikeli araç kullanan hem de trafikte kadın sürücüye laf atan iki magandayı anlatan filmde, trafikte görevli ekiplerin kadın sürücüye eskortluk yapması dikkat çekiyor. Asayiş olaylarına kısa sürede müdahaleyi kolaylaştırmak ve motorize araçlarla seri hareket kabiliyeti bulunan yunus ekiplerinin anlatıldığı film de izleyenlerin beğenisini kazandı. Filmde akrobatik hareketler sergileyen polislerin zor şartlar altındaki çalışma olanakları anlatılıyor.(CİHAN)