İstanbul: Dünya Ekonomi Forumu

İstanbul: Dünya Ekonomi Forumu

Ortadoğu'dan Türkiye'ye Yapılacak Yatırımları Değerlendiren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Reformlar Yaparsanız Cazip Hale Gelirsiniz. Biz Cazip Hale Gelince Ülkeler Size Kendileri Geliyor. Sizin Çağırmanıza Gerek Kalmıyor" Dedi.

İstanbul: Dünya Ekonomi Forumu

Ortadoğu'dan Türkiye'ye yapılacak yatırımları değerlendiren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Reformlar yaparsanız cazip hale gelirsiniz. Biz cazip hale gelince ülkeler size kendileri geliyor. Sizin çağırmanıza gerek kalmıyor" dedi.

Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen Dünya Ekonomi Forumu'nda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Gül, bir gazetecinin, "Avrupa Birliği'ne (AB) üye olduğunuz zaman İslam ülkeleriyle ilişkileriniz kopacak mı" sorusu üzerine, "Bazı kesimler de bize AB'ye üye olduğumuz zaman İslam ülkeleriyle bağlantımız kopacak mı diye soruyor. Biz AB sürecinde bu sorunun tam tersine İslam ülkeleriyle ilişkilerimizi kat kat arttırdık" şeklinde cevaplandırdı.

Bakan Gül, Türkiye ile İran arasındaki ilişkilere de değinerek İran'ın önemli bir sınır komşusu olduğunu vurguladı. Gül konuyla ilgili, "İran ile ticari boyutumuz çok çok gelişti. Daha önce siyasi bir gayret göstererek körfez yatırımımızı kat kat arttırdık. Özelleştirmede Telekom başta olmak üzere pek çok kurumumuz İslam ülkeleriyle özelleştirildi. Ben 2003 yılında İran'nın başkenti Tahran'da yapılan İslam ülkeleri konferansına katılmıştım" diye konuştu.

Bakan Gül, sivil toplum kuruluşlarına da dikkat çekerek, "Öncelikle sivil toplum örgütlerini arttırmak gerekiyor. Sivil toplum örgütleri ne kadar güçlenirse ülkemizde bir o kadar güçlenir. Yani demokrasilerde halkın katılması esastır. Dünyada uluslararası hukuk kuralları var, bunun dışında bir şeyler yaparsanız başınız ağrır. Uluslararası hukuk çerçevesinde çalışırsanız başarılı olursunuz. Tek taraflı adımlar hiçbir işe yaramaz. Aksine işleriniz daha da güçleşir" şeklinde konuştu.