İstanbul'daki Protestocu Öğrencilere Polisin Müdahalesi

İstanbul'daki Protestocu Öğrencilere Polisin Müdahalesi

Bir Grup Kadın, Başbakan Erdoğan'ın Rektörlerle Buluşması Sırasında Eylem Yapmak İsteyen Öğrencilere Güvenlik Güçlerinin Müdahalesini Protesto Etti.

İstanbul'daki Protestocu Öğrencilere Polisin Müdahalesi

Çeşitli siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine üye bir grup kadın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle buluşması sırasında eylem yapmak isteyen öğrencilere güvenlik güçlerinin müdahalesini protesto etti.

Galatasaray Meydanı'nda toplanan kadınlar, 'Erkek şiddetine hayır', 'Polis şiddetine son' ve 'Erkek egemen toplum istemiyoruz' yazılı pankartlarla Taksim Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:

'Dolmabahçe'deki öğrenci eylemleri esnasında yaşanan polis şiddeti 'demokrasi' söylemlerinin ardında yatan ikiyüzlülüğü en açık şekilde teşhir etmiş, özellikle kadınlara yönelik şiddetin dozu, erkek devlet düzeninin kadınlara yönelik saldırılarını bir kez daha göstermiştir. Polis müdahalesi sırasında genç kadınların kasık ve bel bölgelerinin hedef alınması, hamile olan genç bir kadın arkadaşımızın polis darbı yüzünden bebeğini kaybetmesi de bu devlet şiddetinin geldiği son noktayı en somut haliyle bizlere göstermiştir. Biz kadınlar, bugün burada kadın dayanışmasından aldığımız güçle sesleniyoruz, bugünkü gibi sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Kadınları da mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.' Kadın Emeği Kolektifi, SDP, EHP, ÖDP, TKP ve EMEP üyesi kadınların da aralarında bulunduğu çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine üye kadınlardan oluşan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

(AKB-SOY-HAN) - İSTANBUL

Kaynak: AA