İstanbul'da Yağış Artacak

İstanbul'da Yağış Artacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da Bu Sabahtan İtibaren Başlayan Sağanak Yağışın Özellikle Sarıyer, Beykoz, Üsküdar, Beşiktaş ve Küçükçekmece Gibi İlçelerde Ciddi Anlamda Hissedileceğini Belirterek, "İlgili İlçelere Uyarılarımızı Yaptık, Vatandaşlarımızı da Uyarıyoruz" Dedi.

İstanbul'da Yağış Artacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da bu sabahtan itibaren başlayan sağanak yağışın özellikle Sarıyer, Beykoz, Üsküdar, Beşiktaş ve Küçükçekmece gibi ilçelerde ciddi anlamda hissedileceğini belirterek, ''İlgili ilçelere uyarılarımızı yaptık, vatandaşlarımızı da uyarıyoruz'' dedi.

Topbaş, AKOM'da düzenlediği basın toplantısında, sağanak yağışa yönelik alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi.

Bu sabahtan itibaren kentin soğuk hava dalgasının etkisine girdiğini ve yağışların görüldüğünü belirten Topbaş, bugün kente düşen yağış ortalamasının metrekareye 15 kilogram olarak tespit edildiğini söyledi.

Topbaş, ilerleyen saatlerde 60-80 kilometre hıza ulaşacak olan ve yıldız-poyraz yönünden gelecek rüzgarla birlikte ciddi yağış beklendiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Şu anda Balıkesir üzerinde olan yoğun yağışın İstanbul'u da etkilemesi beklenmekte. Yağış özellikle Sarıyer, Beykoz, Üsküdar, Beşiktaş ve Küçükçekmece gibi ilçelerde ciddi anlamda hissedilecek. Bu nedenle biz AKOM olarak teyakkuz durumundayız. Şu anda 1658 personelimiz, 285 aracımız arazide. İlgili ilçelere uyarılarımızı yaptık, vatandaşlarımızı da uyarıyoruz. Dikkatli, tedbirli olmak lazım.''

Topbaş, doğal afet boyutunda ciddi yağışlar geldiğinde ne kadar tedbir alınsa da yetersiz kalınabildiğini ifade ederek, AKOM'da İtfaiye Daire Başkanlığı, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, Altyapı Müdürlüğü, İSKİ, İDO, İETT, Beyaz Masa ve Sosyal İdari İşler Müdürlüğü ile Lojistik Destek Merkezi birimlerinin çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

Toplu taşıma için ek seferler koyduklarını dile getiren Topbaş, vatandaşların toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istedi.

Topbaş, yağışın 1 Kasım Çarşamba gününe kadar İstanbul'u etkisi altına alacağını ve zaman zaman değişik saatlerde farklı bölgelerde yoğunluğunu hissettireceğini belirterek, ''İnşallah bir sıkıntı olmadan atlatırız'' temennisinde bulundu.

Bu arada, AKOM'dan ''İstanbul'da Sağanak Yağış Uyarısı'' başlığıyla yapılan yazılı açıklamada da Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan hava tahmin raporlarına göre kentin bu geceden itibaren şiddetli yağışın etkisi altına gireceği belirtildi.