İstanbul'da 'Tarihi Eser" Operasyonu
Haberler » Güncel » Haber

İstanbul'da 'Tarihi Eser" Operasyonu

Anadolu'da dinamit lokumu kullanarak yaptıkları kazılarda ele geçirdikleri tarihi eserleri piyasaya sürmeye çalışan 23 kişi gözaltına alındı

İstanbul'da 'Tarihi Eser

Anadolu'da dinamit lokumu kullanarak yaptıkları kazılarda ele geçirdikleri tarihi eserleri piyasaya sürmeye çalışan 23 kişi gözaltına alındı.

Ele geçen tarihi eserler arasında 150 bin Euro değerinde olduğu tahmin edilen Roma dönemine ait 'kral mührü' adı verilen madalyon da bulunuyor.

Edinilen bilgiye göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Anadolu'da çeşitli yerlerde dinamit lokumu kullanarak yapılan kazılardan çıkarılan bazı tarihi eserlerin satılmaya çalışıldığı ihbarı üzerine soruşturma başlattı. Yapılan takipte elebaşılığını R. Ö'nün yaptığı belirtilen 23 kişilik şebeke tespit edildi.

23 KİŞİ GÖZALTINDA

Yaklaşık 6 ay süren çalışmaların ardından dün İstanbul, Ankara, Bursa, Yalova, Düzce ve Bilecik'te toplam 26 adrese eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Baskında 23 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda aralarında heykel, madalyon, sikke, Kuran-ı Kerim, kılıç ve kavalın da bulunduğu 270 adet tarihi eser, 6 dinamit lokumu ve 1 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Emniyette sorgulanan şüphelilerin çalışma yöntemleri de tespit edildi. Buna göre şüpheliler define olduğunu belirledikleri alanlarda dinamit lokumunu patlatıyor ardından da kazı çalışması yaparak tarihi eserleri ele geçiriyordu.

Polis şüphelilerin define çıkarılacak yerleri nasıl tespit ettiğini belirlemek için çalışmalarına devam ediyor. İkinci yöntemde ise şebeke üyeleri köyleri dolaşıp para karşılığında tarihi eserleri topluyordu. Her iki yöntemde de el konulan eserlerden ucuz olanlar İstanbul'da satılırken pahalı olanlar ise Avrupa'ya gönderiliyordu.

KRAL MÜHRÜ MADALYONU

Emniyette sergilenen tarihi eserlerin arasında ise en çok dikkat çeken sadece 7 adet olduğu belirtilen Roma dönemine ait madalyondu.

Kral mührü denilen madalyonun değerinin 150 bin Euro olduğu belirtildi. Şüphelilerin emniyetteki sorgusu devam ediyor. Ele geçirilen tarihi eserler Arkeoloji Müzesi'ne gönderilecek.