İstanbul'da Sivas Olaylarını Anma Töreni Düzenlendi

İstanbul'da Sivas Olaylarını Anma Töreni Düzenlendi

İstanbul'da Düzenlenen Anma Töreninde, Sivas Olaylarında Hayatını Kaybedenler Anıldı.

İstanbul'da Sivas Olaylarını Anma Töreni Düzenlendi

İstanbul'da düzenlenen anma töreninde, Sivas olaylarında hayatını kaybedenler anıldı.

Tören, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yürüyüşle başladı. Madımak Oteli'nde yanarak hayatını kaybeden 37 kişinin resminin bulunduğu pankartlarla Kadıköy İskele Meydanı'na gelen kalabalık, ölenler için burada 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Anma törenine Pir Sultan Abdal Derneği'nin yanısıra Alevi Bektaşi Federasyonu, 78'liler Girişimi, Halk Evleri, Divriği Kültür Derneği ile ÖDP ve TKP de destek verdi. Yürüyüş sırasında otelin bulunduğu binanın kebapçı değil, müze olmasını

isteyen grup, sloganlar atttı. Katılımcılar, tören alanına geniş güvenlik önlemleri alan polis tarafından üst araması yapılarak alındı.

Pir Sultan abdal Derneği Kadıköy Şube Başkanı Erdal Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, "Bundan tam 14 yıl önce bu katliamda, inancın, bilincin ve direncin simgesi Pir Sultan Abdal'ı anmaya giden ozanlarımızı, aydınlarımızı, gençlerimizi diri diri yaktılar. Bu katliam, Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) genel olarak tüm halkımıza, özel olarak da Alevi kitlesine yönelik bir provasıydı" dedi. Yıldırım, "1 Mayıs 1977, Maraş, Çorum, Gazi ve Sivas katliamlarını unutmadık, unutturmayacağız. Unutmak ihanettir"

sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konuşmalardan sonra Pir Sultan Abdal Derneği Semah Grubu bir gösteri yaptı. Anma etkinliği, Grup Munzur'un verdiği konserle sona erdi.

(RA-CİN-OK-Y)