İstanbul'da Orman Yangını Tatbikatı... - Orman Bölge Müdürü Çebi: - ''bütün Ekibimiz, Hava Ve Kara Unsurlarının Desteğiyle İstanbul Ormanlarını Yangından Korumak İçin 24 Saat Teyakkuz Halinde Çalışmaktadır'' - Haberler
Haberi Paylaş

İstanbul'da Orman Yangını Tatbikatı... - Orman Bölge Müdürü Çebi: - ''bütün Ekibimiz, Hava Ve Kara Unsurlarının Desteğiyle İstanbul Ormanlarını Yangından Korumak İçin 24 Saat Teyakkuz Halinde Çalışmaktadır''

İstanbul'da Orman Yangını Tatbikatı... - Orman Bölge Müdürü Çebi: - ''bütün Ekibimiz, Hava Ve Kara Unsurlarının Desteğiyle İstanbul Ormanlarını Yangından Korumak İçin 24 Saat Teyakkuz Halinde Çalışmaktadır''

İstanbul'da orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını göstermek ve halkı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla orman yangını tatbikatı yapıldı.

İstanbul'da orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını göstermek ve halkı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla orman yangını tatbikatı yapıldı.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce Ümraniye Taşdelen Ormanları Alemdar Tepesi Mevkii'nde gerçekleştirilen tatbikat kapsamında önce çalılık ve küçük bitki örtüsüyle kaplı 600 metrekarelik alanda yangın çıkartıldı.

Taşdelen Gözetleme Kulesi'nden yangının fark edilmesi üzerine yönlendirilen ekipler, 10 dakika içinde 3 arozöz, 3 motosiklet, 3 dozer, 1 greyder ve 48 işçiyle yangına müdahale etti. Yangına ayrıca, bir helikopter ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kiraladığı bir uçak da havadan su serpti.

Yangın, başladıktan yaklaşık 35 dakika sonra kontrol altına alındı. Ardından soğutma çalışmaları yapıldı ve yangın tamamen söndürüldü.

Yangının söndürülmesinden sonra da yanan alanın üzeri dozerle temizlendi. Bu işlem tamamlandıktan sonra yanan alan, İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi ve diğer personel tarafından fidan dikilerek ağaçlandırıldı.

-TEYAKKUZ DURUMU-

Tatbikat ve İstanbul'daki orman yangınlarıyla mücadele konusunda basın mensuplarına bilgi veren Çebi, orman yangınlarının yüzde 96'sının insan kaynaklı olduğunu söyledi.

Kısa sürede yaptıkları müdahale sayesinde yangınlarda en fazla bir hektarlık alanın yandığını belirten Çebi, İstanbul halkının tescilli ve izinli alanlarda piknik yapmalarını, gördükleri küçük bir kıvılcımı bile ''177'' numaralı orman yangını ihbar hattına bildirmelerini istedi.

Çebi, ''İşçisinden kule bekçisine, şefinden müdürüne kadar tüm ekibimiz, hava ve kara unsurlarının desteğiyle İstanbul ormanlarını yangından korumak için 24 saat teyakkuz halinde çalışmaktadır'' dedi.

Ormanların korunmasında eğitim ve bilinçlendirme çalışmasının önemli olduğuna işaret eden Çebi, bütün bilinçlendirme çalışmalarına rağmen orman yangınlarını tamamen önlemenin mümkün olmadığına dikkati çekti.

Orman yangınları ile mücadelede diğer önemli unsurun yangına erken müdahale etmek olduğunu söyleyen Çebi, orman yangınlarıyla mücadelede başarının yolunun ilk 10 dakikada müdahale etmekten geçtiğini kaydetti.

Çebi, ''177'' numaralı orman yangını ihbar hattına bilgi verilmesi, yangın kulelerindeki görevlilerin en ufak bir duman fark etmesi veya farklı yollardan ihbarlar gelmesi halinde yangına hemen kara ve hava unsurları ile müdahalede bulunulduğunu anlattı.

Çebi, ''Son 3 yılda orman yangınlarının yüzde 90'ı, bir dönüme gelmeden yani 1000 metrekareye gelmeden söndürülmüş yangınlardır. Bu, halkımızın bilinçlendirildiğini ve teşkilatın yangına en kısa sürede müdahale ettiğini göstermektedir. Bu rakamlar ormancılık tarihinde çok önemlidir'' dedi.

Buna en iyi örneğin Burgazada'da çıkan yangın ve sonrası yapılan çalışmalar olduğunu ifade eden Çebi, ''İstanbul ormanları 20 yıl sonra Belgrat ormanları gibi olacaktır. Şu an itibarıyla AB normlarının çok ilerisine geçmiş durumdayız'' diye konuştu.

Orman yangınları ile mücadelede son aşamanın, yangın sonrası çalışma, yani yanan alanın yeniden ağaçlandırılması olduğunu belirten Çebi, yanan ormanlık alanların en geç bir yıl içinde yeniden ağaçlandırıldığını söyledi.

Bu arada, İstanbul'da son 11 yılda toplam 995 orman yangını çıktığı ve bunun sonucunda 3 bin 646 hektar alanın tahrip olduğu, bu yıl ise toplam 36 yangında 13 hektarlık alanın zarar gördüğü bildirildi.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title