İstanbul'da Mazot Kaçakçılığı Operasyonu
Haberler » Güncel » Haber

İstanbul'da Mazot Kaçakçılığı Operasyonu

Transit Gemilere Aktarmaları Gereken Akaryakıtı Pompa Hilesiyle Eksik Vererek, Artırdıkları Akaryakıtları Pazarlayan Şebeke Çökertildi. Denizde ve Karada 9 Ayrı Bölgede Eş Zamanlı Gerçekleştirilen Operasyonda 23 Bin 500 Ton Çalıntı Akaryakıt Ele Geçirildi. 16 Kişinin Gözaltına Alındığı Operasyon Polis Kamerasına Saniye Saniye Yansıdı.

İstanbul'da Mazot Kaçakçılığı Operasyonu

Transit gemilere aktarmaları gereken akaryakıtı pompa hilesiyle eksik vererek, artırdıkları akaryakıtları pazarlayan şebeke çökertildi. Denizde ve karada 9 ayrı bölgede eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda 23 bin 500 ton çalıntı akaryakıt ele geçirildi. 16 kişinin gözaltına alındığı operasyon polis kamerasına saniye saniye yansıdı.

Bir istihbaratı değerlendiren İstanbul Mali Şube Müdürlüğü Kaçakçılık Büro Amirliği ekipleri, denizden akaryakıt kaçırdıkları iddia edilen şebekeye yönelik operasyon başlattı. Operasyon için düğmeye basan ekipler, transit gemilere akaryakıt taşıyan 2 deniz tankerinden gemilere yüklenmesi gereken akaryakıtın pompa hilesiyle eksik yüklenerek artırılan bölümünün kaçakçılara satıldığını belirlendi. "Yenikapı" adı verilen operasyon kapsamında deniz şirketi sahibi, deniz tankeri kaptanlarının da bulunduğu

kişiler takibe alındı. 3 aylık süren çalışmanın ardından akaryakıt kaçakçıları belirlendi. Ardından harekete geçen ekipler, belirledikleri yerlere deniz ve karada eş zamanlı 9 ayrı operasyon düzenledi. Baskınlarda, iki ayrı şirketin sahipleri H.B., bu şirketlere bağlı olarak çalışan 'Gökbey' ve 'Bepe" isimli deniz tankerlerinin kaptanları, A.D. ve M.M. ile yanlarında çalışan 2 kişi gözaltına alındı. Operasyonun devamında ise, artırılan akaryakıtları piyasaya süren 3 ayrı kaçakçı çetesinin liderleri

H.A.,T.Y., ve A.Y. ile birlikte 8 adamı yakalandı. Baskınlarda, akaryakıt çetesinin transit gemilerden çaldığı 23 bin 500 ton akaryakıta el konuldu. Operasyon polis kamerasına saniye saniye yansıdı.

"Gökbey" ve "Bepe" isimli deniz tankerleri ise Yenikapı Limanı'na çekildi. Operasyonla ilgili verilen ayrıntılı bilgide akaryakıt kaçakçılarının telefon görüşmelerinin 3 ay boyunca dinlendiği bunun sonucunda da kaçakçı grupların liderlerinin deniz tankeri sahibini arayarak, "Akşama bir çay içelim" dedikleri, deniz tankeri sahibinin de elinde akaryakıt olduğu zaman, "Olur aynı yerde görüşelim" dediği, çalıntı akaryakıt yoksa, "Akşama işim var başka zaman inşallah" dediği belirtildi.

(AS-RA-ÖK-Y)