İstanbul'da Kültür Sanat

İstanbul'da Kültür Sanat
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, yarın The Marmara Taksim'de Sevgililer Günü'ne özel konser verecek Romantik şarkıların ünlü bestecisi Zeljko Joksimovic, Şubat Sevgililer Günü'nde Zorlu Center PSM Ana Tiyatro'da sahne alacak Dünyanın en ünlü sirkleri arasında yer alan ve gittiği her ülkede büyük ilgi gören Milano Sirki, yarın, 15, 17 ve 20 Şubat'ta Ümraniye Meydan AVM'de olacak "!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali" kapsamında, dünyanın en önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş filmlerin Türkiye galaları yapılacak.

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, yarın The Marmara Taksim'de, Sevgililer Günü'ne özel konser verecek.

Sanatçı, konserin ikinci yarısında salondaki konukların aşk hikayelerini, o anda yapacağı tamamen doğaçlama eserlerle seslendirecek. Konserin yapılacak doğaçlamalar dışındaki bölümlerinde piyano, müzik ve görüntülerle aşk, sevda anlatılacak.

Romantik şarkıların ünlü bestecisi Zeljko Joksimovic, Sevgililer Günü'nde Zorlu Center PSM Ana Tiyatro'da sahne alacak. 

Besteci, şarkıcı, çoklu enstrümantalist, aranjör ve müzik prodüktörü Joksimovic, "Balkan Bazaar" adını verdiği, film ve tiyatro müzikleri ile pop müzik eserlerini kapsayan son çalışması için Türkiye'ye geliyor. 

Paris'te 1984'te "Avrupa'nın İlk Akordeonu" ödülünü kazanan Joksimovic, eserlerinde, kaval, düdük, goç ve djembe gibi geleneksel enstrümanları uluslararası dinleyici kitlesine tanıttı. 

Türkiye'de bir ilke imza atarak İstanbul Ermenicesi ile "Yıllar Sonra" isimli bir albüm çıkaran Erlin Tomaoğlu, 18 Şubat'ta Şişli Kent Kültür Merkezi'nde konser verecek.

Albümlerinde kendi yazdığı ve bestelediği şarkıları seslendirecek olan Tomaoğlu'na Yuri Ryadchenko'nun şefliğini üstlendiği sekiz kişilik bir orkestra eşlik edecek.

Tomaoğlu, Ermeni pop müziğinin tanınan isimlerinden Bartev Garyan'ın konuk sanatçı olarak katılacağı konserde, sevilen Türkçe ve İngilizce şarkılara da yer verecek.

Şef Anton Martynov yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), yarın Fulya Sanat Merkezi'nde Sevgililer Günü konseri verecek. 

 

Orkestra konserde, Glinka'nın "Ruslan ve Lyudmilla Uvertürü", Mozart'ın "5 No'lu Keman Konçertosu" ile "Figaro'nun Düğünü Uvertürü", Prokofiev'in "Romeo ve Juliet Orkestra Süiti no. 2" eserleri seslendirilecek.

 

CRR'de "Caz Şubatı" etkinliği

 

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, "Caz Şubatı" programıyla caz müziğinin önemli isimlerini ağırlamaya devam ediyor. 

Bu kapsamda, CRR Caz Orkestrası ve solist Elif Çağlar Muslu, şef Nail Yavuzoğlu yönetiminde Sevgililer Günü özel konseriyle 14 Şubat'ta CRR'de sahne alacak. Ayrıca 5 Grammy ödüllü efsanevi sanatçı Dionne Warwick, 18 Şubat'ta CRR'de caz severlerle buluşacak. 

CRR, 19-21 Şubat tarihlerinde Dünyanın Kemanları Festivali'ne evsahipliği yapacak. Bu kapsamda, 19 Şubat'ta Caka Yıldızları Konseri ile 20 Şubat'ta Kemençeden Kemana-Gezgin Kemancılar Konseri gerçekleştirilecek.

 

"!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali" 

 

"!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali" kapsamında, dünyanın en önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş filmlerin Türkiye galaları yapılacak.  

Gösterimlerin yanı sıra, atölye çalışmaları ve çeşitli etkinliklerin de düzenleneceği festivalde, filmler farklı ve güncel temalar altında izleyiciyle buluşacak. 

İstanbul'da 23 Şubat'ta sona erecek festival, 27 Şubat-2 Mart tarihlerinde Ankara ve İzmir'de eş zamanlı olarak devam edecek. 

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye, "www.ifistanbul.com" adresinden ulaşılabilir. 

 

Devlet ve şehir tiyatroları 

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda, yarın ve 15 Şubat'ta Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi'nde "Son Tango", Cevahir Salon 1'de "Cimri", Küçük Sahne'de "Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş", Küçükçekmece Cennet Kültür Sanat Merkezi'nde, "Kalpak", Zeytinburnu Sahnesi'nde "İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı", Üsküdar Tekel Sahnesi'nde "Çehov Makinesi", 15 ve 16 Şubat'ta Üsküdar Stüdyo Sahne'de "Michelangelo", 18, 19 ve 20 Şubat'ta Cevahir Salon 2'de "Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç" adlı oyunlar sahnelenecek. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda ise yarın, 15 ve 16 Şubat'ta Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde "Shakespeare", Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde "Vişne Bahçesi", Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Zengin Mutfağı", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde "Kes ve Kaç", Ümraniye Sahnesi'nde "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz", Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde "Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli" isimli oyunlar izlenebilecek.

Ayrıca, yarın Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde "Ben Bertolt Brecht" ile 15 ve 16 Şubat'ta "Kim Korkar Hain Kurttan", 15 Şubat'ta Çevre Tiyatrosu'nda "Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı", Caddebostan Kültür Merkezi Küçük Salon'da "Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi", Zorlu Center PSM Drama Sahnesi'nde "Kafkas Tebeşir Dairesi", Oda Tiyatrosu'nda  "Shakespeare'in Bütün Eserleri-Hafif Kısaltılmış", 17 Şubat'ta Yunus Emre Kültür Merkezi'nde "Bezirgan", Salon İKSV'de "Evim! Güzel Evim!", 18 Şubat'ta KKM Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Sahnesi'nde "Bana Esmeyi Anlat" isimli oyunlar tiyatroseverlerin karşısında olacak.

26. Yıl ENKA Kültür Sanat Buluşmaları kapsamında da 18 Şubat'ta "Nehir" oyunu sahnelenecek. Genç kuşak İngiliz yazarlarından Jez Butterworth imzası taşıyan oyunda, Haluk Bilginer, Ayça Bingöl, Canan Ergüder performanslarıyla ENKA'nın konuğu olacak. 

 

Sergi

 

Babil Toplum Kültür Sanat Çalışmaları ve Belgesel Sinema Derneği, 17 Şubat'tan itibaren Romanyalı genç fotoğraf sanatçısı Mirona Radu'yu ağırlayacak.

Genç sanatçı, fotoğrafın etkileyeciliğinin sadece kompozisyona, alandaki egemen biçimlere, renklere ve ışığa değil, aynı zamanda bir yaratıcı olarak fotoğrafçının varlığına-niyetine işaret ettiğine inanıyor.

Sanat alanında kültürlerarası etkileşime ilgi duyan sanatçının çalışmaları Romanya dışında İtalya, Rusya ve Moldovya'da da sergilendi.

Sergi, 26 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek. 

 

Çocuklar için

 

Dünyanın en ünlü sirkleri arasında yer alan ve gittiği her ülkede büyük ilgi gören Milano Sirki, yarın, 15, 17 ve 20 Şubat'ta Ümraniye Meydan AVM'de olacak.

Sevimli köpekler, jonklör Angelo, hulo hoop, vahşi Bengal kaplanları, palyaço Rossi, kafes içinde motor şov, tehlike çemberi, komik at gösterisi, halı şov, komik zebra, hava kuşak ve ünlü sihirbaz Yarda, çocuklara keyifli anlar yaşatacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda 15 ve 16 Şubat'ta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde "Ali Baba ve Kırk Haramiler", Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde "Edi'nin Annesi Nerede?", Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Boncuk", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde "Damlaların Dansı", Ümraniye Sahnesi'nde "Karagöz Balıkçı", yarın Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde "Kedi ile Palyaço", Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde "Piti" isimli oyunlar sahnelenecek.

İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda ise Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi'nde 16 Şubat'ta "Nereye Koşuyorsun Böyle Minik Tay?", Cevahir Salon 2'de ?14, 15 ve 16 Şubat'ta "Küçük Kara Balık" isimli oyunlar çocuklarla buluşacak.

TİM Fettah Aytaç Salonu'nda 15 Şubat'ta "Sinderella", Akbank Çocuk Tiyatrosu'nda ise "İçerisi Dışarısı" adlı çocuk oyunları izlenebilecek. - İstanbul

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title