Ev Kiraları İkiye Katlandı

Ev Kiraları İkiye Katlandı
Haberler.Com - Haberler | Ekonomi

Türkiye genelinde kiralar 5 yılda ikiye katlandı. Bazı semtlerde fiyatlar uçtu. İnanılmaz artış vatandaşın cebini yakıyor.

10 yıl önce 500 liraya kiralanan eve şimdi 1.100 lira ödüyoruz. Kirada iki kattan fazla artışa sebep olarak enflasyondaki yükseliş ve Suriyeli mültecilerin etkisiyle hareketlenen iç talep gösteriliyor. Buna rağmen ülkede yıllık ortalama 5,5 milyon ev kiralanmaya devam ediyor.

500 LİRALIK KİRA 10 YILDA 1150 LİRA OLDU

Türkiye'de enflasyon, Suriyeli mülteciler ve artan talebin etkisi ile kira fiyatları hızlı yükseliyor. 10 yıl önce İstanbul'da 500 lira kira ödediğimiz eve şimdi 1.150 lira kira ödüyoruz. Daha detaylı bakıldığında ise kira artışının bölgeden bölgeye farklılık gösterdiği ortaya çıkıyor.

HANGİ SEMTTE NE KADAR ARTTI

Nitekim 2010'da Avcılar'da 550 lira olan ortalama kira bedeli şimdi 900 liraya ulaşmış durumdayken, Bağcılar'da 525 lira olan kira şimdi 1.150 lira. Beylikdüzü'ndeki 550 lira olan kira bedeli şimdi 1.050 lira seviyesinde. Bahçelievler'de 675 lira olan kira ise 1.350 liraya yaklaştı. Türkiye'de 100'e yakın bayii ile emlak sektörünün nabzını tutan Altın Emlak'ın araştırmasına göre İstanbul'da kira bedelleri birçok ilçede ikiye katlandı.

SURİYE ETKİSİ

"Özellikle son 3 yıldaki bu artış trendinde Suriyelilerin büyük etkisi oldu. Nisan 2011 döneminden bu yana Suriye'den Türkiye'ye 600 bini aşkın mülteci geldi. Yalnızca İstanbul'da 150 bine yakın Suriyeli bulunuyor. Bu da kiralama talebinde büyük bir yoğunluğa ve dolayısıyla ciddi bir fiyat artışına neden oluyor." diyen Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, "Özellikle İstanbul'da Beylikdüzü, Başakşehir gibi yoğun rağbet gören noktalarda fiyatlardaki artışın en az yüzde 15'lik kısmı Suriyelilerin taleplerinden kaynaklanıyor." diye konuştu.

TÜRKİYE'DE YILDA 5,5 MİLYON EV KİRALANIYOR

2014 yılında Türkiye genelinde 7,6 milyon kiralık ev ilanı verildi. Sadece 2014 ilk yarısında verilen ilan sayısı ise 4,5 milyonu yakaladı. Bu sebeple kiralama piyasasının emlak sektörünün kalbi olduğunu kaydeden Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, "En hızlı neticelenen ve en yoğun sirkülasyonun olduğu kiralama işlemleri sektörün döngüsünü sağlayan ve geleceğine ışık tutan, talep ve fiyat oranlaması ile yeni yapılaşmalara ve dolayısıyla satışlara da yön veren en önemli işlemlerdir. Bunların yüzde 20-25'inin halen piyasada olduğu hesaba katılırsa bu demektir ki yılda 5,5 milyon ev kiralanıyor." değerlendirmesinde bulundu. (Kaynak:altınemlak.com)

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (18)
ATAKAN AKDENİZ: Cozum: demokrasi. Cunku, demokrasi de halk , iktidari denetler. Yanlis oldugunda sade 4 sene de bir oyla degil. Heran, hergun sivil kurumlariyle, orgutleriyle , beyanatlari , yargi ile iktidari verdigi sozleri tutmaya, yanlislarini yaptirmamaya zorlar ve yaptirir. Eger demokrasi yoksa en sevdiginiz parti de gelse, para , yandas, cevre tatlidir. Elini baldan cikarmak istemez. Kimi milliyetcilik diye, kim din , diye , kimide Ataturk diye gelir anamizi aglatir. .
YASASİN TR: 100 yildir turkiyeyi cok buyuk sorun bekliyo bu yeni bi bekleyis degil eger kim turkiyenin kotulugunu isterse ona parmagim armagan olsun oylar akpartiye ev satanlar kiraya verenlerin sucunu akpartiyle ne ilgisi var
TÜRKOĞLUTÜRK: artışları normal görüyorsun eyvallah. . . peki asgari ücretle karşılaştır. . . makarnayı az ye. . . makarna insanı gerizekalı yapıyor. . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title