İstanbul'da, Kapkaççılara Yönelik Operasyon...

İstanbul'da, Kapkaççılara Yönelik Operasyon...

İstanbul'da, Bankalardan Yüklü Miktarda Para ile Çıkan Kişilerin Motosikletli Kişiler Tarafından Kapkaç Suretiyle Soyulması Olaylarına Yönelik Soruşturma Başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık Bürosu Ekipleri, Söz Konusu Kişileri Takibe Aldı.

İstanbul'da, Kapkaççılara Yönelik Operasyon...

İstanbul'da, bankalardan yüklü miktarda para ile çıkan kişilerin motosikletli kişiler tarafından kapkaç suretiyle soyulması olaylarına yönelik soruşturma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık Bürosu Ekipleri, söz konusu kişileri takibe aldı. Takip sonucunda, bu kişilerin Ataköy'de bir bankaya girip çıktıkları ve bankadan aldığı parayla aracına doğru giden bir kişiyi izledikleri belirlendi. Bunun üzerine çevrede güvenlik önlemi alan ekipler, bu kişilere yönelik ani baskın yaptı. Baskında, Ertan Orakçı, Kenan Güzeller ile Erdal, Dursun, Levent Görmez kardeşleri yakalayarak gözaltına aldı. Zanlıların kapkaç'ta kullandıkları öne sürülen 2 motosiklet ve iki otomobil, 5 buji ve 5 motosiklet kaskı ile kapkaçtan elde edildiği öne sürülen 5 cep telefonu ele geçirildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilerek sorgulamaları yapılan zanlılar, çeşitli tarihlerde yaklaşık 400 bin YTL'si kapkaç suretiyle çalınan 10 ayrı kapkaç mağduru tarafından teşhis edildi. Zanlıların sürekli aynı yöntemi kullanarak müşteri gibi bankalara girip kurbanlarını belirledikten sonra, motosikletleriyle hızlıca yanlarından geçip paralarını kapkaç suretiyle çaldıklarının belirlendiği ileri sürüldü.

Soruşturmada kapkaç şebekesi üyelerinden Erkan Orakçı'nın 4 kapkaç, 2 gasp, görevli memura bıçaklı saldırı olaylarından poliste kaydı olduğu, bir de hırsızlıktan mahkemece arandığı, Leven Görmez'in 4 oto hırsızlığı, bıçakla yaralama, 18 ayrı işyeri ve evden hırsızlık ile 6 oto teybi hırsızlığı olaylarından dolayı poliste kaydı olduğu, Dursun Görmez'in de hırsızlıktan poliste kaydı olduğu belirlendi. Zanlıların aynı yöntemle gerçekleştirdikleri öne sürülen olaylar şöyle sıralandı :

- Kadıköy'de, 7 Aralık 2006 tarihinde, A.K.'nin ev almak için aldığı 50 bin YTL'lik banka kredisinin kapkaç suretiyle çalınması, 16 Ocak 2007 tarihinde, E.K.'nin 5 bin YTL'sinin aynı yöntemle çalınması, 11 Aralık 2006 tarihinde, Y.D.'nin 19 bin 600 YTL'sinin çalınması,

- Ümraniye Dudullu'da, 10 Kasım 2006 tarihinde, N.Ç.'nin bankadan çektiği 41 bin YTL'sinin kapkaç suretiyle çalınması, 27 Kasım 2006 tarihinde, E.Ş.'nin 113 bin 742 YTL ile 4 bin ABD dolarının çalınması,

- Üsküdar'da, 20 Şubat 2007 tarihinde, E.T.'nin 500 ABD doları ile 200 YTL'sinin kapkaç suretiyle çalınması,

- Sultanbeyli'de, A.K'nin 125 bin YTL'sinin aynı yöntemle çalınması,

- Büyükçemece'de, A.A.'nın 13 bin YTL'sinin çalınması,

- Pendik'te, M.E'nin 5 bin YTL'sinin çalınması,

- Şişli'de, 24 Şubat 2007'de, A.Y.'nin 330 YTL'sinin çalınması,

Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgulamaları tamamlanan 5 zanlı Kadıköy Adliyesi'ne gönderildi.