İstanbul'da İsrail'in Kuruluşunun 60. Yıldönümü Resepsiyonu

İstanbul'da İsrail'in Kuruluşunun 60. Yıldönümü Resepsiyonu

İsrail Devleti'nin Kuruluşunun 60. Yıldönümü Nedeniyle Hilton Otel'inde Resepsiyon Düzenlendi.

İstanbul'da İsrail'in Kuruluşunun 60. Yıldönümü Resepsiyonu

İsrail Devleti'nin kuruluşunun 60. yıldönümü nedeniyle Hilton Otel'inde resepsiyon düzenlendi.

Ev sahipliğini İsrail İstanbul Başkonsolosu Moderhai Amihai'nin yaptığı resepsiyona, İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, ünlü iş adamı Jak Kamhi, İHA Genel Müdür Yardımcısı İsmail Ballı, İHA Uluslararası Haberler Koordinatörü Vehbi Baş, Fox TV Genel Müdürü Dave P. Reid, şair-yazar Sunay Akın, Türkiye'deki bazı ülkelerin başkonsolosları ve çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyon nedeniyle otel ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. İçeri girmek isteyen basın mensuplarına ait kamera ve fotoğraf makineleri sıkı bir aramadan geçirildi. İsrail Başkonsolosu Amihai, gelen davetlileri tek tek karşıladı. Yazar Sunay Akın, başkonsolosa topaç hediye ederek, "Dünya döndükçe var olmanız dileğiyle" dedi.

Gecede bir konuşma yapan Başkonsolos Amihai, "60 yıllık gururlu bir geçmişimiz var. Uzun yıllar ayakta kalan devletler için 60 yıl kısa bir dönem. Ancak biz büyümekte olan bir çocuğuz. 60 yıl önce meclisimizde yapılan toplantı ile devletimiz kuruldu. Kurulduğumuzda nüfus azdı, ama şu an 7 milyon nüfusumuz var. Türkiye de bizi ilk tanıyan ülkelerden bir tanesi. Harika olan ilişkilerimiz günden güne daha da gelişiyor" diye konuştu.

Amihai, kadehini Türkiye ve İsrail dostluk ilişkilerinin devam etmesi için kaldırarak konuşmasını tamamladı. İsrail'den özel olarak getirilen dans topluluğu tarafından bir gösteri sunuldu. İsrail'in geleneksel halk oyunlarına yer verilen mini gösteride, Türklere ait olan "Sev Kardeşim" isimli şarkının fon müziği kullanıldı.

İsrail'in kuruluş yıldönümü resepsiyonu, düzenlenen kokteylin ardından son buldu.

(EY-CİN-CC-Y)