İstanbul'da İki Ayrı Eylem

İstanbul'da İki Ayrı Eylem

İstanbul'da Ergenekon Operasyonunu Protesto Amacıyla İki Ayrı Eylem Düzenlendi. Türkiye Komünist Partisi (Tkp) ile Yurtsever Cephe, Taksim'de, Biz Kaç Kişiyiz Platformu Üyeleriyse Kadıköy'de Toplandı.

İstanbul'da İki Ayrı Eylem

İstanbul'da Ergenekon Operasyonunu protesto amacıyla iki ayrı eylem düzenlendi. Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile Yurtsever Cephe, Taksim'de, Biz Kaç Kişiyiz Platformu üyeleriyse Kadıköy'de toplandı.

Taksim Tünel'i önünde bir araya gelen TKP ile Yurtsever Cephe üyesi yaklaşık bin 500 kişi İstiklal Caddesi'nde "Yobazların ipleri AKP'nin elinde", "Bu memleket bizim, yobaza, liboşa bırakmayız", "Darbeye, cuntaya, AKP'ye geçit yok" sloganları eşliğinde Galatasaray Meydanı'na yürüdü. "AKP'yi istemiyoruz" yazılı pankart açan grup adına Galatasaray Meydanı'nda bir açıklama yapan TKP Genel Başkanı Aydemir Güler Türkiye'de sert bir kavganın yaşandığını, fakat kavganın tarafları arasında "bir denklik, bir simetri" olmadığını savundu. Halkın ve emekçilerin bu kavgada olamadığını söyleyen Güler, Türkiye halkının devreye girmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Kadıköy'de ise Biz Kaç Kişiyiz Platformu tarafından "Hukuka Saygı" mitingi yapıldı. Kadıköy'de toplanan grup "Bağımsız yargı", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana", "Hükümet istifa", şeklinde slogan attı. "Ergenekon yalanı Amerikan oyunu", "Tayyip'ten hesabı gençlik soracak", "Cumhuriyet devrimi kazanacak" dövizleri taşıyan gruba seslenen Biz Kaç Kişiyiz Platformu İstanbul Gençlik Konseyi Sorumlusu Avukat Emrah Köksal, Mustafa Kemal'i ve Cumhuriyeti içine sindiremeyenlerin mecliste olduğunu ileri sürdü. Köksal, şunları söyledi: "Bu ülkeyi babalar gibi satarım diyenler, şehitlerimize kelle diyenler meclisteler. Ülkede hukuk yoksa aydınlar gözaltına alınır, tutuklanır. Gözyaşlarımızı içimize attık. Yobaz gazetelerinde bu ülkenin bağımsız ve onuru ile yaşatan kimliğini hedef gösterdiler. Danıştay'a kurşun sıktılar bunlardan hesap soracağız." Daha sonra Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyan grup olaysız dağıldı. (ANKA)


(DG/TT/ZG)

Kaynak: ANKA