İstanbul'da 'Gayrimenkul' Operasyonu: 30 Gözaltı

İstanbul'da 'Gayrimenkul' Operasyonu: 30 Gözaltı

İstanbul Anadolu Yakası'nda Özellikle Gayrimüslim Vatandaşlar Başta Olmak Üzere Yaşlı, Kimsesiz ya da Sahipsiz Kişileri Tesbit Edip, Tehditle Gayrimenkul Tapularının Devrini Aldıkları İleri Sürülen, Aralarında Beykoz Tapu Kadastro Müdürü Gülten Doğan Temur ile 2 Doktoron da Yer Aldığı 30 Kişi Gözaltına Alındı.

İstanbul'da 'Gayrimenkul' Operasyonu: 30 Gözaltı

İstanbul Anadolu Yakası'nda özellikle gayrimüslim vatandaşlar başta olmak üzere yaşlı, kimsesiz ya da sahipsiz kişileri tesbit edip, tehditle gayrimenkul tapularının devrini aldıkları ileri sürülen, aralarında Beykoz Tapu Kadastro Müdürü Gülten Doğan Temur ile 2 doktoron da yer aldığı 30 kişi gözaltına alındı.

Beykoz'da bir ağaç dibinde yaşlı bir kadının cesedinin bulunduğu şeklindeki bilgi üzerine İstanbul polisi harekete geçti. Önce kimlik tesbiti yapmaya çalışan polis, kadının bir huzurevinde kaldığını belirledi. Bunun üzerine yapılan araştırmalar sonunda polis, tapu gasp şebekesinin varlığını tesbit etti.

Yapılan teknik çalışmaların ardından zanlıların özellikle gayrimüslim kişiler başta olmak üzere yaşlı, kimsesiz ve sahipsiz vatandaşları tesbit ettikleri belirlendi.

Bu kişilerin evlerine hizmetçi yerleştirdikleri iddia edilen zanlıların bu kişileri kaçırarak zorla gayrimenkul tapularının devirlerini aldıkları öne sürüldü. Bu kişilerin tapu devir işlemleri için cezai ehliyetleri olmadığına dair doktor raporu alındığı da ileri sürüldü. Tapularını vermek istemeyen kişilerin ise zanlılar tarafından öldürülerek cesetlerinin de saklandığı iddia edildi.

Çalışmaların ardından polis, bu sabah erken saatlerde İstanbul'un çeşitli semtlerinde yaptığı eş zamanlı operasyonda aralarında Beykoz Tapu Kadastro Müdürü Gülten Doğan Temur ile kurbanlara rapor verdikleri ileri sürülen 2 doktorun da aralarında bulunduğu 30 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılar, ifadelerinin alınması için Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Beykoz'da bulunan kadın cesedinden farklı olarak iki kişinin daha öldürülerek cesetlerinin saklandığı şeklindeki iddiaların doğruluğu araştırılıyor. Çete üyelerinin bu yolla milyonlarca dolar değerinde gayrimenkule el koydukları ileri sürülüyor.

Olayla ilgili olarak soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

Kaynak: CHA