İstanbul'da Depremin Ekonomiye Etkileri Tartışılacak

İstanbul'da Depremin Ekonomiye Etkileri Tartışılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İle Uluslararası Deprem Ve Afet Araştırmaları Kuruluşları, İstanbul’da Yaşanacak Olası Bir Depremin Ekonomiye Etkilerini Değerlendirecek.

İstanbul'da Depremin Ekonomiye Etkileri Tartışılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Viyana ve Japonya’dan doğal afet araştırmaları kuruluşları, olası İstanbul depreminde iş, pazar, kapasite ve talep kayıplarının belirlenmesi ile depremin yerel ve uluslararası ekonomiye etkilerinin saptanmasıyla ilgili konferans düzenliyor. Altı yıldır birçok ülkede yapılan konferans, bu yıl “İstanbul Depreminin Ekonomi, Endüstri ve İş Çevrelerinde Yaratacağı Etkilerin Belirlenmesi” konusuna odaklanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, “Bütünleşik Afet Riski Yönetimi” konulu konferans, Viyana’dan Uluslararası Uygulamalı Sistemler Analizi Enstitüsü, Japonya’dan Kyoto Üniversitesi Afet Önleme Araştırma Enstitüsü ile birlikte 14-16 Ağustos’ta Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Konferansta, olası İstanbul depreminde iş dünyasının, pazar, kapasite ve talep kayıplarının konum ve karakterinin belirlenmesi üzerinde durulurken, bankacılık, sigorta, finans turizm ve çeşitli endüstriyel sektörler temelinde, depremin yerel ve uluslararası ekonomiye etkilerinin saptanması amaçlanıyor. Çok sayıda Türk ve yabancı bilim adamının katılacağı konferansta, endüstri ve iş dünyasının “deprem kırılganlığı”, sosyo-ekonomik deprem kayıpları, deprem riskinin azılması için kamu ve özel sektör işbirliği, risk transfer mekanizmaları ile deprem sigortası konularına özel olarak yer verileceği bildirildi.