İstanbul'da buzlanma, 3 saat önceden tespit edilip önlem alınacak

İstanbul'da buzlanma, 3 saat önceden tespit edilip önlem alınacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, bu yıl İsviçre'den alınan; kar küreyen, süpüren, kurutan ve tuz serpen "Kar kaplanı" adı verilen araçları kullanacak. 6 araç çevre yollarında görev yapacak. En kritik 25 noktaya bu yıl ilk defa kurulacak Otomatik Yol Meteoroloji Gözlem Sensörleri'nden alınacak bilgiler AKOM'a iletilecek.

İstanbul'da buzlanma, 3 saat önceden tespit edilip önlem alınacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, bu yıl İsviçre'den alınan; kar küreyen, süpüren, kurutan ve tuz serpen "Kar kaplanı" adı verilen araçları kullanacak. 6 araç çevre yollarında görev yapacak. En kritik 25 noktaya bu yıl ilk defa kurulacak Otomatik Yol Meteoroloji Gözlem Sensörleri'nden alınacak bilgiler AKOM'a iletilecek. Bilgiler doğrultusunda 3 saat öncesinden buzlanmaya karşı önlem alınacak. İstanbul'da kış sezonu boyunca 4 bin 613 kilometrelik yollarda 3 bin 557 personel, bin 29 araç görev yapacak. Ayrıca İETT otobüsleri de kar lastiği kullancak.

Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan açıklamaya göre, İtfaiye Daire Başkanlığı, Ulaşım Daire Başkanlığı, Sağlık Daire Başkanlığı, Trafikten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı, Trafik Denetleme Şube Müdürü ve yardımcıları,Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Atık Yönetim Müdürlüğü, İBB Trafik Müdürlüğü, İSKİ, İSFALT, İDO, İETT, İGDAŞ, Lojistik Destek Daire Başkanı, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü yetkillilerinin katıldığı toplantıda hazırlık planlarını değerlendirdi.

Hava şartlarına göre ekipler yağış öncesi, yağış anı ve yağış sonra olmak üzere planlanarak bölgelerine yerleştirildi. Tüm araç sürücüleri eğitimden geçirildi. Bütün çalışmalar AKOM'dan koordine edilecek. Hava yağış şiddetine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraklerinden gerek personel ve gerekse araç takviyesi alınacak. Gerekli durumlarda Büyükşehir'e hizmet veren müteahhit firmalardan da personel ve araç takviyesi yapılacak.

Köprüler, üst geçitler, alt geçitler, otobüs durakları, vapur iskeleleri, meydanlar, hastaneler, okul önlerinde ekipler tarafından kar küremesi yapılacak.

Taksim, Sultanahmet, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Beyazıt, Eminönü, Bakırköy, Eyüp, Kavacık, Bağlarbaşı, Dudulu, Kadıköy, Üsküdar meydanları Park Bahçeler ve Atık Yönetim Müdürlüğü ekiplerine zimmetlendi.

-" 'KAR KAPLANI' İSİMLİ ARAÇLAR GÖREV YAPACAK"-

Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, bu yıl İsviçre'den alınan; kar küreyen, süpüren, kurutan ve tuz serpen "Kar kaplanı" adı verilen karla mücadele araçları kullanacak. 6 araç çevre yollarında görev yapacak. İlk defa İstanbul yollarında hizmet verecek "Kar Kaplanı", 80 kilometre hızla gidebiliyor. Bir seferde 40 metrelik alanda tuzlama yapabiliyor. Yengeç yürüyüşü yapabilen aracın bıçağı iki kademeli olarak kar kürüyor. Araçlar Avrupa Yakası'nda; Boğaz Köprüsü Gişeler, Haliç, O3 Otoyolu, Mahmutbey, İstoç, Vatan Caddesi, Hadımköy, Büyükçekmece S Virajı ve Mimarsinan Kavşağı'nda, Anadolu Yakası'nda da; Boğaz Köprüsü Gişeler, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu, Harem ve Kartal-Gebze arasında hizmet verecek.

İstanbulluların olumsuz hava koşullarından en az düzeyde etkilenmesi için yapılan planlamalarda İstanbul 9 bölgeye ayrıldı. Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü sorumluluk alanına giren 4 bin 613 kilometre yolda; 3 bin 557 personel, bin 29 araç ile 24 saat esasına göre vardiyalı olarak mücadele edilecek. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü depolarında 160 bin ton tuz, 2 bin 100 ton buzlanmayı önleyici solüsyon bulunuyor. Araçlar kar yağışından önce bölgelerdeki bekleme yerlerini alacak.

Açıklamaya göre İstanbul'daki karla mücadalede kullanılacak araçlar şöyle;

Kürüme- Tuz Serpme 272

Tuz Serpme 16

Grayder 60

KAR KAPLANI 6

Solüsyon serpme 50

Traktör (Köy yolları Kürüme) 149

Kamyon (Nakliye) 120

Beko Loder (JGB) 89

Loder (Kepçe) 48

Kombine 25

4*4 Pikap (Denetim) 75

Kamyonet (Tuz Serme-Nakliye) 17

Vinç (6 ila 120 Ton arası) 72

El Kar Temizleme Aracı 7

Minibüs (Ulaşım-Denetim) 13

Dar alan Serpme Kürüme 10

Araçlar belirlenen güzergâhlarda kar küreme ve yol açma çalışmaları AKOM'dan araç takip sistemi ile takip edilecek. Gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek. Karla mücadele ilk etapta birinci öncelikle yollarda (Ana arterler E-5 ve bağlantıları, TEM ve bağlantıları, Meydanlar) çalışacak.

Ara arterlerde ise ilçe belediyeleri kendi ekipleri ile yol açma çalışmaları yapacak ve ana arterlere bağlantı noktalarında ekip bulunduracak. Geçen sene alınan karar gereği köy yolları ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan "Traktör Ekipleri" tarafından açık tutulacak. Köylüler önlerine aparat takılan 149 traktör ile kendi köy yollarını açık tutacak. İstanbul ana arterlerinde 60 noktada bariyerler belli aralıklarda acil geçişler için kesilerek seyyar hale getirildi. Yoğun kar yağışında gerek karla mücadele ekiplerinin gerekse acil yardım ekiplerinin kullanımı için açılacak. İstanbul'un çeşitli noktalarında kazalara, tır devrilmelerine ve benzeri olaylara karşı çeşitli ağırlıkları kaldırabilecek 72 adet vinç hazır bekletilecek.

İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri ise İstanbul'un genelinde; 61 istasyonda; 4 bin 298 itfaiye personeli, 443 adet arama, kurtarma, müdahale aracı,

411 adet dalgıç pompa ve motopomp, 33 adet ambulans, 80 doktor ve 100 sağlık personeli ile çalışmalara destek verecek.

-ERKEN UYARI SİSTEMİ İLE 3 SAAT ÖNCESİNDEN BUZLANMAYA KARŞI ÖNLEM ALINABİLECEK-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl ilk defa Otomatik Yol Meteoroloji Gözlem Sensorları kurarak işletmeye alıyor. İstanbul'un en kritik yollarında 25 noktaya kurulan istasyonlardan alınacak bilgiler doğrultusunda ekipler yönlendirilecek. Elektronik olarak hava ölçümü yapan sensorlar uydu aracılığıyla verileri AKOM'a iletecek. Burada yapılacak değerlendirme ile yolların o anki durumu belirlenecek. Ekipler sensorlardan gelen bilgiler doğrultusunda yönlendirilecek.

Otomatik Yol Meteoroloji gözlem sensorları yardımıyla; buzlanmanın nerelerde ve ne zaman başlayacağını önceden belirlenecek. Yollara atılan kimyasalların doğru zamanda ve yeterli miktarda kullanılması sağlanacak. Yağmur, kar, don, buzlanma, şiddetli rüzgâr ve sisli havalar önceden belirlenecek, can ve mal kaybını minimuma indirmek için erken ve doğru müdahale ile trafik güvenliği sağlanacak.

Erken Uyarı Sensörleriyle şu ölçümler yapılacak;

Rüzgâr hızı

Rüzgâr yönü

Hava sıcaklığı

Bağıl nem

Hali hazır hava, yağış tipi yoğunluğu ve görüş mesafesi

Yol yüzeyi sıcaklığı

Yol yüzeyi üzerindeki sıvı tabakasının kalınlığı

Yol yüzeyi üzerindeki buzlanma önleyici kimyasal miktarı

Yol yüzeyi üzerindeki sıvı tabakasının donma sıcaklığı

Yol yüzeyi durumu (Kuru, Islak veya Nemli)

Yol üzerindeki buzun varlığı, oluşma tehlikesi ve tahmini donma süresi

İstanbul'da ısı sensörlerinin bulunduğu yerler ise şöyle;

Eyüp HALİÇ KÖPRÜSÜ

Gaziosmanpaşa O-2 OTOYOLU, ARNAVUTKÖY

Bayrampaşa SAĞMALCILAR VİYADÜĞÜ

Bağcılar O-2 OTOYOLU MAHMUTBEY VİYADÜĞÜ

Eminönü YENİKAPI HELİPORT

Avcılar ISPARTAKULE VİYADÜĞÜ

B.Çekmece D-100 HARAMİDERE, D-100 B.ÇEKMECE 'S' VİRAJLARI

Bakırköy ATATÜRK HAVA LİMANI KAVŞAĞI

Beşiktaş BARBAROS BULVARI YILDIZ MEVKİ

Sarıyer HACIOSMAN BAYIRI, ZEKARİYAKÖY YOLU

Şişli LEVENT ZİNCİRLİKUYU KAVŞAĞI, İTÜ MASLAK

Kağıthane AKOM

Silivri SİLİVRİ TEM OTOYOLU KAVAKLI MEVKİ, TEM (E-80/0-2) OTOYOLU KOVADERESİ VİYADÜĞÜ

Ümraniye ÜMRANİYE - TEM

Üsküdar LİBADİYE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI ÜZERİ - ÇAMLICA

Tuzla SERVET BAYRAMOĞLU VİYADÜĞÜ

Pendik PENDİK

Kartal SAMANDIRA TURNİKELER - UĞUR MUMCU KARTAL AYRIMI

Kadıköy RIDVAN DEDEOĞLU VİYADÜĞÜ

Beykoz KAVACIK - BEYKOZ BAĞLANTI YOLU

Ümraniye ALEMDAĞ

Şile ŞİLE

Kaynak: CHA