Camiden Tarihi Tablo Çaldı, 9 Yıl Sonra Yakalandı: Manevi Duygularım Nedeniyle Almıştım

Camiden Tarihi Tablo Çaldı, 9 Yıl Sonra Yakalandı: Manevi Duygularım Nedeniyle Almıştım

Üsküdar'daki bir camiden 10 yıl önce çalınan 17. yüzyıldan kalma tablo, Şişli'deki antika pazarında satılmak üzereyken bulundu. Şüpheli "Manevi duygularım nedeniyle almıştım" diyerek kendini savundu.

10 yıl önce camiden çalınan tablo, Şişli'deki antika pazarında tezgahta ele geçirildi.

İHBAR ÜZERİNE ŞÜPHELİ TAKİBE ALINDI

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine 10 yıl önce Çengelköy'de bulunan Hacı Ömer Efendi Camisi'nden çalınan tablonun Feriköy'deki antika pazarında olduğunu belirledi. Polis ekipleri, tarihi tablonun bulunduğu şüpheli H.U'yu (45) teknik ve fiziki takibe aldı.

17. YÜZYILDAN KALMA VE ALTIN İŞLEMELİ

Daha sonra operasyon düzenleyen ekipler, 17. yüzyıl dönemine ait, 105x78 ebatlarında "Zerendüt" yöntemiyle yapılan, altın işlemeli Osmanlı eseri tabloyu ele geçirdi.

TABLODA AYETTEN BİR BÖLÜM YAZILI

Tabloda hat sanatıyla HUD Suresi 88. ayetinin bir kısmında bulunan "Ve ma tevfiki illa billah (Başarı Allah'tandır)" yazılı olduğu belirlendi.

"MANEVİ DUYGULARI SEBEBİYLE ALDIM"

Gözaltına alınan H.U, Vatan Caddesi'nde bulunan Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Emniyetteki işlemleri süren H.U'nun ilk ifadesinde, "Manevi duygularım sebebiyle aldım. Satmak gibi bir niyetim yoktu." dediği öğrenildi.

AVRUPA'DA 100 BİN DOLARDAN ALICI BULABİLİR

Emniyet yetkilileri, tarihi eserin Avrupa'daki müzayedelerde 100 bin dolardan başlayan fiyatlardan alıcı bulabileceğini belirtti.

Tarihi tablo, incelenmek üzere Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi'ne gönderildi.

Kaynak: İHA