İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Greve Doğru

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Greve Doğru

Türk -İş'e Bağlı Tüm Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye -İş), Örgütlü Olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bağlı İştiraklerinden İston, İsfalt, Belbim ve Kültür A.ş ile Bazı İlçe Belediyelerinde 5 Aydan Beri Sürdürülen Toplu Sözleşme Görüşmelerinin Uyuşmazlıkla Sonuçlanması Üzerine Yarın İstanbul Büyükşehir Belediyesine Grev Kararı Asacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Greve Doğru

Türk-İş'e bağlı Tüm Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş), örgütlü olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerinden İSTON, İSFALT, BELBİM ve KÜLTÜR A.Ş ile bazı ilçe belediyelerinde 5 aydan beri sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine yarın İstanbul Büyükşehir Belediyesine grev kararı asacak.

Toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin bilgi veren Belediye-İş Sendikası 2 No'lu Şube Mali Sekteri Ercan Gürünlü, sendika olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı iştirakleri ile Zeytinburnu, Avcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Üsküdar ve Ümraniye ilçe belediyelerinde 8 binin üzerinde işçi adına toplu sözleşme görüşmesi yürüttüklerini söyledi.

Gürünlü, 5 aydan beri süren görüşmelerde ücret maddeleri dışındaki tüm maddelerde anlaşma sağlandığını, günlük 49 YTL olan taban ücretin 60 YTL'ye çıkarılması ve yüzde 15 zam yapılmasını istediklerini ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yüzde 8 zam önerdiğini kaydetti.

İstanbul'da suya yüzde 134, elektriğe yüzde 22 zam geldiğini, doğalgaz, ulaşım ve ekmek gibi temel tüketim maddelerine yapılan zam oranının da yüzde 25'in altında olmadığını ifade eden Gürünlü, ''Bizim arzumuz, bu zamların altında ezilmemek. İnsanca yaşanabilecek bir ücret istiyoruz. İstanbul'da bu rakamların üzerinde biten toplu sözleşmeler var. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde de bu sözleşmelerin uygulanmasını istiyoruz. Amacımız greve çıkmak değil ancak bizi zorlarlarsa greve çıkmaktan da kaçınmayacağız'' dedi.

Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesinde sözleşmenin imzalanmaması nedeniyle onu emsal alacak ilçe belediyelerinde de sözleşmenin imzalanamadığını ifade eden Gürünlü, yarın Edirnekapı sur içinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne kadar toplu halde yürüyerek taleplerini dile getireceklerini ve kitlesel grev kararını asacaklarını bildirdi.

Gürünlü, yarın, toplu sözleşme görüşmesi yürüttükleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı iştirakler ile Zeytinburnu, Avcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Üsküdar ve Ümraniye ilçe belediyelerinde de bir günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA