İstanbul Bülteni - 7

İstanbul Bülteni - 7

1- Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanlığı'ndaki Skandalı ve Trabzon Valisi ile Emniyet Müdürün Görevden Alınmasına İlişkin Soruları Yanıtladı...

İstanbul Bülteni - 7

1- BAŞBAKAN ERDOĞAN, MALİYE BAKANLIĞI'NDAKİ SKANDALI VE TRABZON VALİSİ İLE EMNİYET MÜDÜRÜN GÖREVDEN ALINMASINA İLİŞKİN SORULARI YANITLADI...

* BAŞBAKAN ERDOĞAN, TÜSİAD İLE MHP ARASINDAKİ GERGİNLİĞE İLİŞKİN İSE AÇIKLAMA YAPMADI

* BAŞBAKAN ERDOĞAN :

* "BU KONUYLA İLGİLİ MALİYE BAKANLIĞIMIZ ŞU ANDA GEREKLİ AÇIKLAMAYI YAPTIĞI GİBİ. BURADA YETKİNİN MAALESEF FARKLI BİR ŞEKİLDE KULLANIMINA BAKANLIĞIMIZ MÜSADE ETMEMİŞTİR"

* "BU KONUDA İKTİDARI İLE MUHALEFETİ İLE HERKESİN BURAYA YARDIMCI OLMASI LAZIM. ÇÜNKÜ DEVLETİN KURUMLARI İÇİNDE ÇÖREKLENMİŞ OLAN BU TÜR YANLIŞ ZİHNİYETLERİN, YANLIŞ ANLAYIŞLARIN BURALARDA KALMAMASI GEREKİR"

"(TRABZON VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜNÜN GÖREVDEN ALINMASI)BU GELİŞMELERİ TRABZON ŞEHRİNE, TRABZON HALKINA MÂL EDEMEYİZ. BÖYLE BİR ANLAYIŞIN OLUŞMAYA BAŞLADIĞINI GÖRDÜM"

"BU ADIM DAHA FARKLI YERLERE DE SIÇRAYABİLİR"

"ÖZGÜRLÜKLER ADINA MAALESEF BİR ŞEYLER DE SUİSTİMAL EDİLMEKTEDİR. EĞER ÖZGÜRLÜKLER HAKİKATEN O AHLAKİ ÇERÇEVE İÇERSİNDE BİR BAŞKA İNSANIN ÖZGÜRLÜK SINIRA GİRMEDEN KULLANILIRSA ÇOK ANLAMLIDIR, ÇOK NETİCE VERİCİDİR"

Türkiye Yatırım Zirvesi Yuvarlak Masa Toplantısına katılan Erdoğan, toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, "TÜSİAD ülkemizin önemli kuruluşlarından bir tanesi. Yönetimden ayrılanları kutluyoruz. Yeni girenlere başarıalır diliyor. AB sürecinde TÜSİAD ile beraber güzel ve başarılı çalışmalar yaptık" dedi.

TÜSİAD ile MHP arasındaki gerginliğe ilişkin soruya Başbakan Erdoğan, ise yanıt vermekten kaçınarak, "O sorunun aktörü ben değilim. Onunla ilgili açıklama yapmam söz konusu değil" dedi.

"BU KONUDA İKTİDARI İLE MUHALEFETİ İLE HERKESİN BURAYA YARDIMCI OLMASI LAZIM. ÇÜNKÜ DEVLETİN KURUMLARI İÇİNDE ÇÖREKLENMİŞ OLAN BU TÜR YANLIŞ ZİHNİYETLERİN, YANLIŞ ANLAYIŞLARIN BURALARDA KALMAMASI GEREKİR"

Maliye Bakanlığındaki skandala ilişkin soruya Erdoğan, "Bu konuyla ilgili Maliye Bakanlığımız şu anda gerekli açıklamayı yaptığı gibi. Burada yetkinin maalesef farklı bir şekilde kullanımına bakanlığımız müsade etmemiştir. Bununla ilgili soruşturmalar, araştırmalar devam etmektedir. Bunu sizler de izleyeceksiniz. Neticeler en ince detayına kadar ortaya çıkacaktır. Nereye varırsa varsın ucu bunların hepsi araştırılacaktır. Bu konuda iktidarı ile muhalefeti ile herkesin buraya yardımcı olması lazım. Çünkü devletin kurumları içinde çöreklenmiş olan bu tür yanlış zihniyetlerin, yanlış anlayışların buralarda kalmaması gerekir. Bugün bunu Ahmet, Mehmet öder. Yarın bir başkasına ödetirler. Hiçbir vatandaşın böyle fatura ödemesine bizler tahammül edemeyiz, fırsat da veremeyiz. Bunun için bakanlığımız gerekeni yapacaktır. Ondan sonra da tabii ki işin yargıya intikal eden süreci olacaktır" yanıtını verdi.

"(TRABZON VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜNÜN GÖREVDEN ALINMASI)BU GELİŞMELERİ TRABZON ŞEHRİNE, TRABZON HALKINA MÂL EDEMEYİZ. BÖYLE BİR ANLAYIŞIN OLUŞMAYA BAŞLADIĞINI GÖRDÜM"

Bir gazetecinin "Trabzon vali ve emniyet müdürünün görevden alınması son olayla mı ilgili" şeklindeki sorusuna Erdoğan, "Bunu doğrusu son olay olarak söylemeyeyim. Bunlar biriken gelişmeler. Bu gelişmeleri Trabzon şehrine, Trabzon halkına mâl edemeyiz. Böyle bir anlayışın oluşmaya başladığını gördüm. Trabzon halkımızın huzuru için, Trabzon şehrimizin üzerine sıçratılmak istenen bir kara lekenin ortadan kaldırılması için burada sağlıklı bir şuanda mülkiye müfettişlerinin yapmakta olduğu çalışmanın yürümesi lazım. Onun için bu adım atılmıştır. Bu adım daha farklı yerlere de sıçrayabilir, onu da söyleyeyim. Bu konuyla ilgili çalışmalar sürecektir" şeklinde yanıt verdi.

"ÖZGÜRLÜKLER ADINA MAALESEF BİR ŞEYLER DE SUİSTİMAL EDİLMEKTEDİR. EĞER ÖZGÜRLÜKLER HAKİKATEN O AHLAKİ ÇERÇEVE İÇERSİNDE BİR BAŞKA İNSANIN ÖZGÜRLÜK SINIRA GİRMEDEN KULLANILIRSA ÇOK ANLAMLIDIR, ÇOK NETİCE VERİCİDİR"

Dizilerde milliyetçilik ve şiddet içeriklerinin ön plana çıktığına ilişkin yorumların hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Olayı sadece dizi olarak ele almayın. Bir çok yazılı ve görsel medyada yayın deyin. Bu yayınların her çeşidinde ahlaki noktadan tutunuz, vurdulu kırdılı bu tür şeylere varıncaya kadar bir yıkım söz konusudur. Bu konulardan biz de ciddi manada rahatsızız. Ama biliyorsunuz geçmişten bu yana özel kuruluşlar kurulmuştur, özel kurumlar kurulmuştur. Bunların yetkileri belli bir yere kadardır. Özgürlükler adına maalesef bir şeyler de suistimal edilmektedir. Eğer özgürlükler hakikaten o ahlaki çerçeve içersinde bir başka insanın özgürlük sınıra girmeden kullanılırsa çok anlamlıdır, çok netice vericidir. Ama bir başkasının özgürlük sınıra tecavüz edici olursa o özgürlük olmaktan çıkar, o zaman zulme dönüşür. İşte son yaşadığımız olaylar, okullarımızın çevresinde yaşadığımız olaylar, uyuşturucu müptelası bir neslin ortaya çıkması olayları bütün bunlar bunların neticesidir. Onun için medyasıyla, akademisyenleriyle, siyasetçisiyle, sivil toplum örgütleriyle hep ele ele vereceğiz. Bu benim sorunum değil, kimse bunu diyemez. Milletçe, devlet olarak ele ele verip bu işi çözeceğiz. Bu hepimizin ortak sorunudur. Milletçe de bunun altından hep birlikte kalkacağız" dedi.