İstanbul: Borsada Manipülasyon İddiasına Dava

İstanbul: Borsada Manipülasyon İddiasına Dava

Borsada Manipülasyon Yaptıkları İdda Edilen, Aralarında Eski Futbolcu Mecnur Çolak'ın da Bulunduğu 26 Kişi Hakkında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne Dava Açıldı.

İstanbul: Borsada Manipülasyon İddiasına Dava

Borsada manipülasyon yaptıkları idda edilen, aralarında eski futbolcu Mecnur Çolak'ın da bulunduğu 26 kişi hakkında İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar Mehmet Tahir Görpeoğlu, Mecnur Çolak, Murat İlgeç, Can Dilmener, Yalçın Kaya, David Davut Eskinazi, Behçet Erdem, Ahmet Özgür, Tanju Kanbur, Ayşegül Tuncel, Mustafa Görpeoğlu, Ertan Yılmaz, Hakan Mutlu, Cihan Sütşurup, Aycan Ferik, Ahmet Yavuz Koç, Halit Kadir Acartürk, Ömer Bölükbaşoğlu, Ragıp Arsan, Agah Şevket Aksoy, Haldun Aygün, Mithat Kani Kahraman, Hakan Buharalı, Hakan Işın, Sinan İyik ve Hasan Ütebay'ın örgütsel faaliyetler çerçevesinde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören hisse senetlerinin fiyatlarını etkiledikleri öne sürüldü. İddianamede, sanıkların söz konusu anlaşmalı işlemlerden haberi olmayan çok sayıda yatırımcıya bu hisse senetlerini cazip gösterdikleri, böylece bu kişilerin bu piyasalara girmelerini sağladıkları ileri sürüldü. Sanıkların hisseleri istedikleri fiyat seviyelerinden piyasaya giren yatırımcılara sattıklarının öne sürüldüğü iddianamede, 26 sanığın böylece haksız menfaat elde ettikleri, kamu kurumu niteliğindeki İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı aracı kılmak suretiyle iyi niyetli küçük yatırımcıları dolandırdıkları iddia edildi. İddianamede, zanlıların bu şekilde 20 milyon YTL tutarında haksız menfaat temin ettikleri kaydedildi.

Tutuklu sanıklar Mehmet Tahir Görpeoğlu, Mecnur Çolak, Murat İlgeç, Can Dilmener, Yalçın Kaya hakkında; 'kara para aklamak, suç işlemek için örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık' suçlarından 6.5 yıldan 23 yıla kadar, David Davut Eskinazi, Behçet Erdem, Ahmet Özgür, Tanju Kanbur, Ayşegül Tuncer, Mustafa Görpeoğlu, Ertan Yılmaz, Hakan Mutlu, Cihan Sütşurup, Aycan Ferik, Ahmet Yavuz Koç, Halit Kadir Acartürk, Hakan Buharalı, Sinan İyik, Hasan Ütebay hakkında 'kara para aklamak, suç işlemek için örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık ve örgüt adına suç işlemek' suçlarından 5.5 yıldan 23 yıla kadar, Ömür Bölükbaşoğlu, Ragıp Arsan, Agah Şefket Aksoy,Haldun Aygün, Mithat Kani Kahraman ve Hakan Işın için ise 'örgüt için suç işlemek' suçundan 5.5 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sanıklar, önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılacak.