İstanbul: Başkan Topbaş'tan Paris Belediye Başkanı'na Mektup

İstanbul: Başkan Topbaş'tan Paris Belediye Başkanı'na Mektup

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe'ye Mektup Göndererek, Fransız Ulusal Meclisi'ne Sunulacak Olan Sözde Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı'nın Türk-fransız İlişkilerini Tehlikeye Atacağını Bildirdi.

İstanbul: Başkan Topbaş'tan Paris Belediye Başkanı'na Mektup

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe'ye mektup göndererek, Fransız Ulusal Meclisi'ne sunulacak olan sözde Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı'nın Türk-Fransız ilişkilerini tehlikeye atacağını bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe'ye bir mektup göndererek, Birinci Dünya Savaşı esnasında Osmanlı İmparatorluğu'nda meydana gelen trajik olayların tartışılmasını yasaklayan kanun teklifinin Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkileri tehlikeye atacağını vurguladı. Acı dolu Türk-Ermeni hatırasının iç siyasete alet edilmesinden duyduğu kaygıyı dile getiren Başkan Topbaş, mektubunda şunları kaydetti:

"1915 yılında Birinci Dünya Savaşı esnasında Osmanlı İmparatorluğu'nda meydana gelen trajik olayların tartışılmasını yasaklayan bir kanun teklifi 12 Ekim 2006 tarihinde Fransız Ulusal Meclisi'ne sunulacaktır. Hem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı hem de yerel demokrasinin, insan haklarının ve ifade özgürlüğünün gelişmesine ve ilerlemesine aralıksız destek veren bir siyasi lider olarak, acı dolu Türk-Ermeni hatırasının iç siyasete alet edilmesinden duyduğum kaygıyı bire bir ifade etmek istiyorum. Türkiye, 20. yüzyılın başında meydana gelen trajik olayların en iyi şekilde netliğe kavuşturulması için Türk ve Ermeni tarihçilerden müteşekkil ortak bir komisyon oluşturulmasını Ermenistan'a daha önce resmen teklif etmiştir. Ancak, Meclis'e sunulan kanun teklifi, Fransa da dahil olmak üzere üçüncü ülkelerden tarihçilerin bu inisiyatife olası katılımlarını kabul etmeme eğilimindedir. Avrupa Birliği'nin, kendi standartlarına ulaşma konusunda Türkiye'nin gösterdiği ilerlemelere şahit olduğu ve özellikle ifade özgürlüğü konusunda bu çabaları devam ettirmesini teşvik ettiği bir zamanda, Fransız Ulusal Meclisi'nin, bu acı dolu sorunun çözümünde tüm yeni anlayış girişimlerine ve ilerlemelere kapıları kapatacak bir sansür metnini kabul etmesi şok etkisi meydana getirmektedir. 19 Fransız tarihçinin de hatırlattığı gibi, bu kanun teklifi insanlar için acı olduğu herkesçe malum tarihi olayları tartışılması imkansız dogmalar haline dönüştürme amacındadır ve tarihçilerin tam bağımsız bir biçimde çalışma özgürlüklerini tehdit etmektedir. Bu yüzden, 700'den fazla Fransız tarihçi ve araştırmacının bir araya geldiği 'Libert) pour l'Histoire' (Tarih için Özgürlük) topluluğu açıkça bu yasal inisiyatifin karşısında yer almış ve milletvekillerini bunu reddetmeye çağırmıştır."

Topbaş mektubun sonunda, Paris Belediye Başkanı'nı ve tüm Fransız belediye başkanlarını, Türk ve Ermeni tarihçiler ve araştırmacılar arasında iyi niyete dayalı tartışma ve diyalog kapısının açık kalması için, bu kanun teklifini engellemeye çağırdı. Kadir Topbaş, yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda, sansürün yalnızca ifade özgürlüğü ve adalet ilkelerinde bir enfeksiyon olarak kalmayacağını, aynı zamanda Türkiye ile Fransa arasındaki tarihi, kültürel, entelektüel ve ekonomik ilişkileri de telafisi imkansız bir biçimde tehlikeye atacağını hatırlattı.

Kaynak: İHA