İstanbul: Başkan Topbaş Deprem Tatbikatını Değerlendirdi

İstanbul: Başkan Topbaş Deprem Tatbikatını Değerlendirdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bugün Yapılan Deprem Tatbikatı Çalışmaları Hakkında Akom'da Bilgiler Verdi. Topbaş, Bir Yönetici Olarak Deprem Önlemleri İçin Motosiklet ve Zodyak Bot Alacağını İfade Etti.

İstanbul: Başkan Topbaş Deprem Tatbikatını Değerlendirdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bugün yapılan deprem tatbikatı çalışmaları hakkında AKOM'da bilgiler verdi. Topbaş, bir yönetici olarak deprem önlemleri için motosiklet ve zodyak bot alacağını ifade etti.

Başkan Topbaş, tatbikatla ilgili yaptığı konuşmada, "Bugün saat 11.00 itibariyle İstanbul'da 7.2 şiddetinde ve 45 saniye süren bir deprem ortaya çıktı. Deprem salladıktan itibaren itibaren valilik kriz masasına intikal ettik. Tabii büyük bir şans saat 11.00'de oldu. Yaralı ve ölü kaybında ciddi ölçekte sıkıntıya rastlanmadı. Bu bir şans tabi ama depreme hangi saatte, nerede yakalanacağımızı bilmiyoruz, onun için büyük bir hassasiyet içinde olmamız gerekiyor. Deprem anonsunu aldıktan 6 dakika sonra İl Kriz Koordinasyon Merkezi'ne ulaştık. Trafikte bulunan araçlarımızın deprem anında duyarlı olmaları, anında arabalarını bir kenara park edip araçtan inmeleri gerekmektedir. Enkaz bölgelerine gidelim yardıma. Koşalım gibi bir davranış gösterilmemesi lazım. Çünkü araç-gereç ve ekipmanlar, kurtarma ekiplerinin oraya ulaşması için vatandaşlarımızın araçlarını müsait bir kenara çekip ikaz sinyallerini dinlemeleri, ona göre hareket etmeleri gerekiyor. Bu hassasiyet mutlaka gerekli. Özellikle arzu ettiğimiz emniyet şeritlerinin hiçbir şekilde, hiçbir durumda ihlal edilmemesi gerekiyor, bunu rica ediyorum" diye konuştu.

Her şartta çalışabilen itfaiyenin arama-kurtarma aracını da basına tanıtan Başkan Topbaş, "Koca Yusuf dediğimiz araçtan 3 tane elimizde var. 10 tane daha geliyor, çok büyük aparatları var. 13 metre vinci var, 30 metre betonu delip içine bakabiliyor. Kamera var. Araçları alıp kenara koyabiliyor. Her şartta kullanılabilen bir araç. Bir yük gemisi maalesef yeni kapı önlerinde karaya oturdu. Bir yangın çıktı ve yangın sebebiyle deniz kirliliği oluştu. Orada kurtarma çalışması başladı. İtfaiye ekiplerimiz oraya gitti. Çıkan yangında 8 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaralılar hastaneye intikal ettirildi. Demiryolu kazasında bir takım sıkıntılar var. Gelen son bilgiye göre, 4 ölü 10 yaralı şeklinde bize intikal ettirildi ve gereken işlemler yaptırıldı. Detaylarını aldığımız deprem tatbikat alanlarında deprem sinyali verdiği noktalardan 3 dakika sonra biz de alarma geçtik. Ve biz hangi noktalarda nasıl bir problem olduğunu görmekteyiz. Büyükşehir Belediyesi, bin 550 personel ve 407 araçla bu çalışmalara katıldı ve katılmaya devam ediyor. Bazı noktalarda çıkan yangınlar var, o yangınların söndürme çalışmaları sağlandı. 4 bina çöktü, diğer taraftan İSKİ'nin 115 Su Arıza intikali var, onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yol Bakım Müdürlüğü'ne 2 bina, 1 üst geçit yıkıldığı, 2 yol çöktüğü ihbarı geldi. Acil Yardım Müdürlüğü, ilk etapta 13 yaralının ilk tedavilerini yaparak hastaneye sevk etti. Sivil Savunma Birliği, enkazdan 1 ölü, 1 yaralı, 4 katlı binadan 2 ölü tahliyesi yaptı. Maltepe İlçesi'nde raylar hasar gördü'' dedi.

Topbaş, kendinin İstanbul'dan sorumlu bir kişi olarak koordinasyon merkezine ulaşmak için motosiklet ve bir de zodyak bot alacağını belirtti. Topbaş, "Tüm İstanbullular'dan depreme karşı davranışın ne olacağını mutlaka bilmelerini istiyorum. Aile fertleri olarak ayrı yerlerde olabilirsiniz. Aile fertleri olarak birbirinize öğütleriniz nelerdir. Aile fertleri olarak bu önemli bir hadise. Bir yönetici bu kentin sorumlusu olarak bir şey hissettim bugün. Konutumdaysam bu kriz merkezine ulaşmam gerekiyor. İstanbul gibi büyük ailenin başında olan biriyim. Benim daha rahat ulaşmam için bir motosiklet alacağım ve evimde motosiklet bulunduracağım. Florya'da olduğum için deniz yakın. Karayollarında yollar kapanırsa birtane de zodyak tipi bot almam gerekiyor. Neden? Benim mutlaka bir yere ulaşmam gerekiyor hizmet verebilmem için. Her birimiz bu tarzda refleklerimizi, hizmetlerimizi ortaya koymalıyız. Benim evimde yangın söndürme cihazları var her katta. İşte bugün yaptığımız bu deprem senaryosunu da bir alışkanlık, bir refleks kazandırsın diye yaptık. İleride bunları insanlara ilan etmeden, anons etmeden yöneticiler boyutunda yapmamız gerekiyor, bunu da düşündüm" dedi.