İstanbul: Başbakan Erdoğan "News Xchange" Konferansına Katıldı

İstanbul: Başbakan Erdoğan "News Xchange" Konferansına Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bir Ermeni Gazetecinin Sözde Soykırımı İddialarıyla İlgili Sorusuna Sert Tepki Göstererek, "Açıkça Meydan Okuyorum. Cumhurbaşkanınıza Söyleyin, Açabiliyorsa Arşivlerini Açsın. Biz Arşivlerimizi Açtık" Dedi.

İstanbul: Başbakan Erdoğan
03.11.2006 21:21 | Son Güncelleme: 03.11.2006 21:21

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir Ermeni gazetecinin sözde soykırımı iddialarıyla ilgili sorusuna sert tepki göstererek, "Açıkça meydan okuyorum. Cumhurbaşkanınıza söyleyin, açabiliyorsa arşivlerini açsın. Biz arşivlerimizi açtık" dedi.

Başbakan Erdoğan, dünyanın değişik yerlerinden gelen haber televizyonu ve haber ajansları yöneticileri, sunucu ve muhabirlerin katıldığı "News Xchange" konferansına katılarak bir konuşma yaptı. Erdoğan, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevapladı. Ermenistan'da faaliyet gösteren "Yorki Media" isimli basın kuruluşu mensubu Gegham Manukyan isimli gazetecinin sözde Ermeni soykırımının neden kabul edilmediği yönünde bir soru sordu. Erdoğan gazeteciye, "Görüyorum ki yine Diaspora'nın yazdırdığı kitaplardan hareketle konuşuyorsunuz. Bakın ben açıkça meydan okuyorum. Cumhurbaşkanınıza söyleyin, açabiliyorsa arşivlerini açsın. Biz arşivlerimizi açtık. Şu anda İstanbul ve Ankara'daki ofislerimde Osmanlı padişahlarının Ermeni hastanelerine, vakıflarına kendi ceplerinden gönderdikleri yardımların fermanları var. Biz böyle bir ecdadın torunlarıyız. Bu bir tehcirdir. İsyanda bulunan, isyana katılan insana herhalde savaş ortamında kimse 'hoş geldin' demez. Ben diyorum ki sayın Koçaryan eğer kendisine güveniyorsa arşivlerini açsın. Biz arşivlerimizi açtık, üçüncü ülkelerdeki arşivler de açılsın. İşin ehli olanlar gelsin çalışsın. Hukukçular, tarihçiler çalışsın. Ondan sonra biz siyasetçiler bir karara varalım. Yoksa böyle kinle, nefretle bir yere varılmaz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Erivan arasında hava taşımacılığını başlattıklarını Erivan'dan uçakların geldiğini ayrıca Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Ermeni Ortodoks Kilisesi'ni de restore ettiklerini söyledi. Bu girişimlerin tek taraflı kaldığını anlatan Erdoğan, kendilerinin diyalogdan yana olduklarına işaret etti. Erdoğan, "Kin ve nefret olsa bunlar olur mu? Şu anda İstanbul ve Türkiye'nin değişik yerlerinde yaşayan Ermeni vatandaşlarımızdan bir şikayet alıyor musunuz? Sadece şikayetleri Diaspora'dan alıyorsunuz" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ı verdiği cevaplar salonda bulunanlar tarafından alkışla karşılandı.

Öte yandan süren toplantı esnasında pankart açmak isteyen bir protestocu salonda bulunan sivil polisler tarafından etkisiz hale getirildi. Protestocu daha sonra salondan çıkartılarak gözaltına alındı.

Kaynak: İHA

Şu an buradasınız: İstanbul: Başbakan Erdoğan "News Xchange" Konferansına Katıldı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.7.2020 15:58:34. #1.15#
title